کد خبر : 90397

علی محمدشاهی در گفتگو با خبرنگار فارس در اردکان، ضمن گرامیداشت هفتم دی‌ماه سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به‌فرمان حضرت امام خمینی (ره) به بیان گزارشی از وضعیت سواد در شهرستان اردکان پرداخت. وی گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت گروه سنی ۶ سال و بالاتر در شهرستان اردکان بالغ‌بر ۸۵ […]


علی محمدشاهی در گفتگو با خبرنگار فارس در اردکان، ضمن گرامیداشت هفتم دی‌ماه سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی به‌فرمان حضرت امام خمینی (ره) به بیان گزارشی از وضعیت سواد در شهرستان اردکان پرداخت.

وی گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت گروه سنی ۶ سال و بالاتر در شهرستان اردکان بالغ‌بر ۸۵ هزار و ۱۴۷ نفر است که تعداد ۷۷ هزار و ۲۸۵ نفر باسواد و ۷ هزار و ۸۶۲ نفر بی‌سواد هستند که از این تعداد افراد بی‌سواد، ۶ هزار و ۳۱۸ نفر شهری و هزار و ۵۴۴ نفر روستایی می‌باشند و اکثریت جمعیت بی‌سواد شهرستان در گروه سنی بالای ۵۰ سال قرار دارند.

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان اردکان با اشاره به سیاست‌های نظام و توجه ویژه به امر باسواد کردن افراد زیر ۵۰ سال، اظهار داشت: طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت ۱۰ الی ۴۹ سال شهرستان اردکان دو هزار و ۱۰۰ نفر بوده که در فاصله زمانی سال‌های  ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ تعداد ۴۹۲ نفر باسواد شده‌اند و گروهی نیز در رده سنی هدف خارج گردیده‌اند.

وی گفت: در چهار دهه‌ای که از تشکیل و فعالیت پرفرازونشیب نهضت سوادآموزی می‌گذرد، دوره‌های آموزشی و طرح‌های متنوعی مانند دوره‌های تحصیلی مقدماتی، تکمیلی، پایانی و پنجم برگزارشده است که در حال حاضر با تغییر نظام آموزش‌وپرورش دوره‌های نهضت به سوادآموزی و انتقال تغییریافته است و اخیراً نیز طرح گروه‌های تحکیم سواد، آموزش فردبه‌فرد، سوادآموزی کارکنان، مراکز یادگیری محلی، سوادآموزی در زندان، مراکز اداری، کارگری و نیروهای مسلح به اجرا درآمده است.

محمدشاهی بابیان اینکه نهضت سوادآموزی شهرستان اردکان در سال ۱۳۹۸ با تحت پوشش قرار دادن ۱۵۷ نفر بی‌سواد و ۱۸۵ نفر از افراد کم‌سواد مشغول به فعالیت بوده است، افزود: این نهاد با کمک آموزش‌وپرورش توانسته است اقدامات چشمگیری درزمینهٔ باسوادی انجام دهد به‌گونه‌ای که موفق شده است درصد باسوادی در سال ۱۳۵۵ را از ۴۷٫۵ درصد به ۹۸٫۸۱ درصد در سال جاری برساند و هم‌اکنون درصد باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال به ۹۹٫۴۸ درصد رسیده است که امیدواریم در دو سال آینده درصد باسوادی در گروه سنی زیر پنجاه سال به صد درصد برسد.

وی گفت: در چند سال اخیر و با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان و دفتر اتباع خارجی، تعدادی از بی‌سوادان مهاجر افغانی تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار می‌گیرند که در سال جاری نیز ۱۸۰ نفر در کلاس‌های سوادآموزی شرکت می‌کنند.

محمدشاهی، به برخی از برنامه‌های این نهاد اشاره کرد و اظهار داشت: نهضت سوادآموزی علاوه بر آموزش خواندن و نوشتن، طرح‌های مشترکی را با برخی از ادارات مانند بهزیستی، منابع طبیعی، آب و فاضلاب، جهاد کشاورزی و کمیساریای عالی پناهندگان اجرا می‌کند.

مسئول نهضت سوادآموزی اردکان در پایان گفت: ارائه آموزش روخوانی قرآن، مهارت‌های زندگی مانند تربیت فرزند، آیین همسرداری، اخلاق در خانواده، سفره‌آرایی، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی و آموزش رایانه در کلاس‌های سوادآموزی از دیگر برنامه‌های نهضت سوادآموزی است و همچنین برای افرادی که باسواد شده‌اند و تمایل به ادامه تحصیل ندارند برای اینکه به بی‌سوادی برنگردند طرح دوره تحکیم به اجرا درآمدهاست که هرسال تعداد زیادی در این برنامه شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/ ۹۰۰۰۱منبع: فارس