کد خبر : 90564

«الکساندر ناگی» کارشناس امور سیاسی اهل کلمبیا گفت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به مدت دو ماه ، عراق صحنه اعتراضات بوده است که طبق گزارش های دولتی، تعدادی از مردم در شرایط عجیب و غریب کشته شده اند. وی افزود: در این  راهپیمایی ها عده ای متجاوز دست به خشونت زدند و خواسته […]«الکساندر ناگی» کارشناس امور سیاسی اهل کلمبیا گفت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به مدت دو ماه ، عراق صحنه اعتراضات بوده است که طبق گزارش های دولتی، تعدادی از مردم در شرایط عجیب و غریب کشته شده اند.

وی افزود: در این  راهپیمایی ها عده ای متجاوز دست به خشونت زدند و خواسته های مردم را  که در جهت بهبود وضعیت معیشتی شان بوده است، تحریف کردند. این باعث شد نخست وزیر عراق عادل عبدالمهدی استعفا دهد.

 این کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما با اشاره به نفوذ آیت الله سیستانی بر مردم  عراق، گفت: با توجه به  چهره ایشان و آن نقش و احترام معنوی که همه اقوام عراقی برای آن عالم دینی قائلند، ایشان تأثیر بسیار مهمی در شرایط کنونی این کشور داشته است.

وی یادآور شد: آیت الله سیستانی وقتی در یک لحظه خاص از نخست وزیر می خواهد که استعفا دهد، با اینکه ایشان یکی از بهترین نخست وزیران سال های اخیر عراق است،  وی سریع می پذیرد، نخست وزیری که می خواست حاکمیت خود را اعمال کند، قراردادهایی به ارزش۴۰۰ هزار میلیون دلار با چین منعقد کرد و باز کردن مرزهای عراق برای سرمایه گذاری، باز کردن مرزها با سوریه برای پیوند سوریه با عراق و ایران، ایجاد  یک منطقه صنعتی اقتصادی در مرز ۱۷۵ هکتاری ایران و عراق. و… گوشه ای از اقدامات اوست. این نخست وزیر ناگهان با موجی از تظاهرات علیه خود رو به رو شد.

تحلیلگر کلمبیایی اضافه کرد: بنابراین، هنگامی که نخست وزیر با این شرایط مواجه می شود، خرد و بینش آیت الله سیستانی برای جلوگیری از ایجاد  برخی درگیری های داخلی توسط گروهی از بازماندگان حامی صدام حسین، باعث شد وی از نخست وزیری استعفا دهد.

ناگی همچنین در ادامه افزود: این گروه با بهره گیری از این موج  تظاهرات دست به تجمع زدند و اعمال خشونت آمیز مانند حمله به دفاتر عمومی و خصوصی را انجام دادند.

وی یادآور شد: اما جدی ترین این اقدامات حمله به اماکن مقدس عراق بود. این تظاهرات  مردمی برای درخواست از دولت به منظور توجه  به سرمایه گذاری، اشتغال، خدماتی مانند برق، آب آشامیدنی و غیره بوده است. اما با ظهور گروه های خرابکاری جلوه این تظاهرات به کلی دگرگون می شود.

وی خاطر نشان کرد: در عراق مافیایی وجود دارد که از سال ۲۰۰۳ و پس از حمله آمریکا و سایر کشورها به عراق ایجاد شده است. آنها ابتدا قانون اساسی لبنان را که در دهه ۱۹۹۰ برای حل جنگ در این کشور تدوین شوده بود، برای عراق بازنویسی کردند و برخی از تغییرات را به عنوان راه حل تحمیل کردند. در شرایط کنونی یک سری جرم و جنایت سازمان یافته سیاسی وجود دارد که در حال غارت کردن کشور است.

ناگی یادآور شد: می دانیم که عراق کشوری است که ۴ میلیون بشکه نفت تولید می کند، ما در مورد میلیارد ها دلار  درآمد سالانه صحبت می کنیم. در حال حاضر، برخی تخمین می زنند که با توجه به  قیمت فعلی نفت، در آمد سالانه عراق حدود ۹۰ میلیارد دلار است، اما این همه پول مخفیانه ناپدید می شود، به طوری که ثروت در دست عده ای است و سایر مردم با فقر درگیرند. از سوی دیگر عراق مشغول جنگ با آن گروه تروریستی است که توسط آمریکا و متحدانش، با کمک اطلاعات اسرائیل، امارات متحده عربی و غیره ایجاد شده است.

وی در پایان گفت: عراق احساس می کند که تنها است. زیرا ایالات متحده به گونه ای عمل می کند که انگار هیچ اتفاقی در خاک عراق نمی افتد، لذا  نیروهای بسیج مردمی یا همان «الحشد الشعبی» که گروهی متشکل از شیعیان، سنی ها، مسیحیان و غیره است، در شرایط حاضر بهترین تکیه گاه عراقند. در واقع، همه فرزندان عراق می خواهند از کشور خود، تاریخ آن و … دفاع کنند. آنها این کار را با پایان دادن به داعش عملی کردند. با وجود کارشکنی های آمریکا و متحدانش، نیروهای حشد شعبی با جدیت در حال دفاع از کشور و تاریخ  سرزمینشان هستند.منبع: مهر