کد خبر : 89596

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از چاینا دیلی، ژاپن تصمیم گرفته است که بجای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، نیروهای دفاعی خودش را به صورت مستقل به تنگه هرمز اعزام کند. گفته شده این تصمیم به دنبال آن اتخاذ شده که ژاپن با ایران دارای پیوندهای اقتصادی گسترده است و نمی‌خواهد به عنوان یک […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از چاینا دیلی، ژاپن تصمیم گرفته است که بجای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، نیروهای دفاعی خودش را به صورت مستقل به تنگه هرمز اعزام کند.

گفته شده این تصمیم به دنبال آن اتخاذ شده که ژاپن با ایران دارای پیوندهای اقتصادی گسترده است و نمی‌خواهد به عنوان یک عضو مهم و برجسته در ائتلاف آمریکا به شمار رود.

ائتلاف دریایی مورد نظر آمریکا پس از تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس از سوی واشنگتن اعلام شده، اما وضعیت این ائتلاف همچنان مبهم است و کشورهای اروپایی فرانسه و آلمان نیز از تشکیل ائتلاف اروپایی مستقل از ائتلاف آمریکا خبر داده‌اند.

ژاپن از خریداران بزرگ نفت ایران است و برخلاف اتهامات ضدایرانی مقامات آمریکایی، پیش از این نیز اعلام کرده بود که هیچ مدرکی دال بر دخالت ایران در بی ثباتی‌های خلیج فارس دریافت نکرده است.منبع: مهر