کد خبر : 88845

 به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، «فناوری نانو» دانشی است که به دانش کوتوله‌ها معروف است چرا که نانو با ابعاد کمتر از یک میکرومتر و در مقیاس یک تا ۱۰۰ نانومتر موج چهارم انقلاب صنعتی را به راه انداخت. فناوری نانو در ایران نیز خیلی زود به پیشرفت رسید، محققان ایرانی […]


 به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، «فناوری نانو» دانشی است که به دانش کوتوله‌ها معروف است چرا که نانو با ابعاد کمتر از یک میکرومتر و در مقیاس یک تا ۱۰۰ نانومتر موج چهارم انقلاب صنعتی را به راه انداخت.

فناوری نانو در ایران نیز خیلی زود به پیشرفت رسید، محققان ایرانی از سال ۲۰۰۱ میلادی بر روی این دانش کار کردند و امروز محصولات بسیاری در حوزه نانو به صورت کاملا ایرانی تولید و حتی به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

این فناوری به عنوان یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن ۲۱ که کمتر از بیست سال از حضورش در ایران می‌گذرد خیلی زود توانسته در زندگی مردم کاربردی شود و به جایی برسد که این روزها حتی مادربزرگ‌ها هم محصولات نانویی را می‌شناسند و به دنبال محصولاتی متشکل از فناوری نانو هستند.

در تشریح پیشرفت نانوی ایران شاید اصلا نتوان از برگزاری نمایشگاه‌های هر ساله نانوفناوری به عنوان یکی از محورهای اثرگذار در این پیشرفت نام نبرد.

ستاد توسعه فناوری نانو هر ساله یک نمایشگاه به صورت بین‌المللی برای عرضه دستاوردهای حوزه نانو برگزار می‌کند که امسال نیز دوازدهمین نمایشگاه نانو فناوری از فردا در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

* از دوازدهمین نمایشگاه نانو چه خبر؟

دوازدهمین نمایشگاه نانو فناوری از صبح فردا پنج شنبه ۱۸ مهرماه آغاز می‌شود و تا ۲۱ مهرماه نیز ادامه دارد.
در این نمایشگاه حدود ۲۰۰ شرکت داخلی در زمینه نانو حضور دارند، ۶ کشور خارجی شامل ترکیه، اندونزی، اتیوپی، عراق، افغانستان و آفریقا  نیز برای جذب سرمایه گذار و عقد قرار داد، دعوت به همکاری شده اند.

* تفاوت‌های نمایشگاه دوازدهم

اما نمایشگاه امسال نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است؛ چرا که امسال فضای نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته ۵۲ درصد رشد داشته و در ۲ سالن خلیج‌فارس و سالن ملل در ۱۶۰ غرفه در نمایشگاه دایر است به عبارتی در مجموع کل فضای تحت پوشش نمایشگاه سال ۹۸ به ۱۱ هزار متر مربع می‌رسد.

همچنین امسال یک فضای همایشی مناسب در طبقه همکف سالن خلیج فارس به برگزاری رویدادها و نشست‌های تجاری اختصاص یافته است، در همین راستا، این امکان برای شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نانو به وجود آمده تا بتوانند از این فضای تبلیغاتی استفاده کرده و با ارائه‌ای جذاب، به معرفی محصولات خود بپردازند. 

همچنین سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از تفاوت دیگری در نمایشگاه امسال نسبت به نمایشگاه‌های سال‌های گذشته خبر داد.

سرکار حرکت به سمت صنعتی شدن را تفاوت نمایشگاه دوازدهم نانو با نمایشگاه‌های دیگر می‌داند و می‌گوید: ما از سال قبل برنامه‌ریزی کرده بودیم که نمایشگاه نانو به سمت صنعتی شدن حرکت کند که با افزایش ۵۰ درصدی شرکت‌های حاضر در دوازدهمین جشنواره فناوری‌نانو، این رویکرد محقق شده است.

*  آموزش یکی از اهداف دوازدهمین نمایشگاه نانو

یکی از برنامه‌ریزی‌هایی که بجز عرضه دستاوردهای ایرانی در حوزه نانوفناوری مورد توجه قرار می‌گیرد، برگزاری تورهای فناوری است.

برگزاری تورهای فناوری نمایشگاه گردی برای آشنایی دانشجویان، اعضای هیأت‌علمی و مسؤولان دانشگاهی با توانمندی‌های علمی کشور در حوزه فناوری نانو صورت می‌گیرد.

* آموزش‌های جانبی در حاشیه نمایشگاه

در دوازدهمین نمایشگاه نانوفناوری، آموزش‌های جانبی از طریق غرفه‌های باشگاه دانش‌آموزی، فروشگاه کتاب تخصصی، انجمن‌های دانشگاهی و شرکت‌های آموزشی صورت می‌گیرد.

همچنین نمایندگان شرکت‌های صنعتی در ۱۲ بخش (Pavilion) سازندگان تجهیزات، خودرو، آب و محیط زیست، بهداشت و سلامت، ساختمان، کشاورزی و بسته بندی، نانومواد، نساجی، نفت و صنایع وابسته، بازرگانی، شرکت‌های مشاوره‌ای – خدماتی و کارگزاران خدمات فناوری و بخش بین‌الملل نیز در نمایشگاه حضور می‌یابند.

آزمایش‌های ساده نانو نیز با ارائه چندین آزمایش پیرامون ساخت نانومواد با روش‌های مختلف تولید نانوساختار‌ها و آشنایی با تجهیزات نانو در این نمایشگاه انجام می‌شود.

به طور کلی افراد با حضور در این نمایشگاه می‌توانند با محصولات نانوفناوری بومی و کاربردهای آن آشنا شوند.

* نانو؛ کوچکی که در جهان علم و حتی اقتصاد بزرگی می‌کند

نانوفناوری این روزها در دنیا به دانشی تبدیل شده که نه تنها در پیشرفت علمی کشورها مؤثر است بلکه می‌تواند در توسعه اقتصادی جوامع نیز نقش داشته باشد.

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در این باره می‌گوید: حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران در سال گذشته ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده اما امسال از ۲۵۰۰ میلیارد تومان گذشته و امیدواریم این رشد ۸۰ درصدی را در سال های آتی به رشد صد در صدی ارتقا دهیم،  برنامه‌ریزی داریم تا پایان سال ۱۴۰۰ حجم اقتصادی فناوری نانو از ۷ هزار میلیارد تومان فراتر رود.

 پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ حجم صادرات ایران در حوزه نانوفناوری به حدود یک میلیارد دلار برسد

 

رضا اسدی‌فر مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه امسال مساحت فضای نمایشگاه نانو به میزان صد در صد رشد داشته و تعداد شرکت ها و محصولات بسیار افزایش یافته‌اند، می‌گوید: امسال محصولات و دستاوردهای بیشتری در نمایشگاه عرضه می‌شود، براساس آمار سال گذشته به بیش از ۴۰ کشور صادرات محصول داشتیم که تمام کشورهای همسایه و کشورهای شرق آسیا در بازار صادرات محصولات ما قرار گرفتند امسال نیز محصولات خوبی در بخش‌های تجهیزات آزمایشگاهی، ماشین آلات صنعتی، داروهای نانو و محصولات ساختمانی نانو در نمایشگاه ارائه می‌شود.

اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌گوید: نمایشگاه امسال با توجه به اینکه حدود ۲۲۹ شرکت دانش بنیان صنعتی و تولیدی با بیش از ۶۱۰ محصول را شاهد هستیم، یکی از نمایشگاه های برجسته در حوزه توسعه فناوری‌های راهبردی است که در قالب تحقق سند گسترش فناوری های راهبردی برگزار می‌شود، پیش بینی می کنیم با حضور مراکز صنعتی و صادراتی برگ افتخار دیگری برای تجاری‌سازی محصولات ایرانی در حوزه فناوری‌های پیشرفته و نوظهور را در این نمایشگاه شاهد باشیم.

 

به گزارش فارس، دوازدهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو از فردا پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می‌شود و تا ۲۱ مهرماه ادامه دارد.

انتهای پیام/منبع: فارس