کد خبر : 89594

خبرگزاری فارس کردستان/سعیده لشکری، گوش که تیز می‌کنی ماورای صوت‌ها و صحبت‌های روزمره زمزمه‌ای آشنا و آرام بخش جان دلت را نوازش می‌دهد، این نوا نوایی است آسمانی و این الحان و اصوات سراسر رحمت است این نوا نوای لبیک یا حسین است که نه فقط ذکر فرشیان بلکه طنین گوش‌نواز عرشیان نیز هست. لبیک […]


خبرگزاری فارس کردستان/سعیده لشکری، گوش که تیز می‌کنی ماورای صوت‌ها و صحبت‌های روزمره زمزمه‌ای آشنا و آرام بخش جان دلت را نوازش می‌دهد، این نوا نوایی است آسمانی و این الحان و اصوات سراسر رحمت است این نوا نوای لبیک یا حسین است که نه فقط ذکر فرشیان بلکه طنین گوش‌نواز عرشیان نیز هست.

لبیک یا حسین، لبیک اسطوره آزادی و آزادگی، لبیک فرزند حیدر کرار، لبیک نور چشم فاطمه دخت نبی، لبیک نوه رسول اکرم، لبیک یاحسین، لبیک تجلی عشق، لبیک آیه‌های نور، لبیک آسمانی‌ترین سردار، لبیک امام آزاده، همه چه واله و شیدا قدم سوی حرم بر می‌دارند،  انگار مستند از باده عشقی ازلی،  انگار حب‌الحسین ریشه دوانیده است در همه وجود این شیفتگان.

چنان واله در مسیر عاشقی گام برمی‌دارند گویی جز برای عشق  ورزیدن به حسین بن علی آفریده نشده‌اند، مسیر مسیر عاشقی است قدم‌ها همه متبرک به خلوص، نگاهها به سوی طلایی حرم، مقصد کربلاست، ره‌توشه یک کوله بار نیاز، قافله سالار انگار  بی‌شک یوسف زهرا است، این کاروان قافله عشق است که با تأسی از ام‌المصائب حضرت زینب بعداز چهل روز از عاشورا به سوی زیارت سید و سالار شهیدان می‌شتابند، شیفته و شیدا، دیوانه‌وار و سر از پانشناخته.

اربعین زمان وصل است، هنگامه شور و غوغا، موعد بیعت مجدد با سالار عشق، بعد از چهل روز عزاداری با معرفت، فوج فوج عاشق دلباخته، از همه جهان به مقصد منورترین نقطه گیتی راهی می‌شوند تا  نوای عارفانه و عاشقانه (اللهم ارزقنا شفاعه‌الحسین یوم الورود و ثبت لی قدم صدق عندک مع‌الحیسن و اصحاب‌الحسین) را به گوش فلک برسانند.

این پیاده‌روی طی طریقی است که مقصودش وصل محبوب است شاید به این دلیل است که امام حسن عسکری(ع) زیارت اربعین را یکی از پنج نشانه مؤمن می‌داند دوام و قوام این حرکت معرفت است معرفتی که زاییده تفکر و تعمق در عظمت عاشورا است و در بطن و متن این قیام آسمانی نهفته است.

مهمترین هدف انقلاب اسلامی ظهور و بروز فرهنگ عاشورایی است تجلی شور و شعور عاشورا در پیاده‌روی اربعین نهفته است، هر کس در این همایش بزرگ و باشکوه حاضر شود به سهم خود حماسه‌ای حسینی خلق کرده است.

در واقع یکی از مقدمات برافراشتن پرچم حضرت ولی عصر(عج) در انتقام از مظلومیت شهدای کربلا این پیاده‌روی عظیم است فرصتی مقدس که در سایه معرفت‌افزایی باید راه معنویت را بشناسیم و هدف حضرت زینب را درک کنیم تا بتوانیم فرهنگ زینبی را اشاعه دهیم و در سبک زندگمان پیاده کنیم.

این مسیر مسیر الهی است و ظرفیت مناسبی است برای اشاعه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر و مصداقی بی‌‌بدیل برای نمایش تولی و تبری، در واقع با فضای فرهنگی –اجتماعی ایجاد شده در این پیاده‌روی با شکوه باید بیعتی جدید با امام حسین داشته باشیم، و اصل هدف ایشان را در زندگی خود به کار بندیم تا روح بی‌تفاوتی را در جامعه از بین ببریم‌.

پیاده‌رویی اربعین تفکری عمیق می‌طلبد تا به واسطه تحلیل و تفکر این شکوه ارزشمند پله‌های کمال انسانی را طی کنیم پیاده‌‌روی اربعین مسیر انسان‌سازی است که اگر زمینه گفتمان‌سازی فرهنگی به همت مسؤلان در این باب ایجاد شود باعث ایجاد تحول در سبک زندگی خانواده‌ها می‌شود،

 و اما بانوان….

نمی‌توان به بهانه جنسیت زن را از فیض این پیاده‌روی محروم کرد، اصلا نگاه جنسی به این مهم درست نیست هرچند اصل پیاه‌روی اربعین با تأسی از عقیله بنی هاشم حضرت زینب(س) و برای بانوان است البته با رعایت آداب و شرایطی که بی شک بانویی که شیفته ابا عبدالله قدم در مسیر می‌گذارد پایبند اصول و ارزش‌ها هست.

به هرحال هر بانوی زائر باید واقف باشد که سفیری است برای اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی، سمبل عفاف، اسطوره نجابت، اگر به عشق زینب و در ادامه راه حضرت زینب قدم در راه کربلا گذاشته است باید با مشخصه‌های زن طراز اسلامی که مدنظر مقام معظم رهبری است در این عرصه ظاهر شود تا این حرکت سکوی ارتقای کمالات انسانی و شاخصه‌های عفتش باشد، انشاآلله هر بانو در این مسیر سفیری باشد برای اشاعه فرهنگ زینبی.

خوشا به حالتان راهیان سرزمین عشق از سوی ما جاماندگان چند قدم بردارید چند قطره اشک به نیابت از چشمان مشتاق‌مان در این مسیر عرفانی بریزید، زبان قاصر است از بیان حجم دلتنگی مسافران کربلا.

 التماس دعا….

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۲منبع: فارس