کد خبر : 85537

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان عصر امروز در پانزدهمین جشنواره شهید رجایی، اظهارداشت: اساسا این جشنواره برای این است که دولت و کارمندان به خلق و خوی و صبر شهید رجایی نزدیک شوند. شهید رجایی و شهید باهنر به عنوان مدیران ارشد خدوم، متواضع، پرتلاش و مخلص بودند و […]به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان عصر امروز در پانزدهمین جشنواره شهید رجایی، اظهارداشت: اساسا این جشنواره برای این است که دولت و کارمندان به خلق و خوی و صبر شهید رجایی نزدیک شوند. شهید رجایی و شهید باهنر به عنوان مدیران ارشد خدوم، متواضع، پرتلاش و مخلص بودند و هر کجا اخلاص و خدمت در کنار هم قرار بگیرد موجب افتخار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه البته شرایط امروز کشورمان توأم با سختی است و مشکلاتی است که از سوی بدخواهان و دشمنان این ملت به ملت بزرگ ما تحمیل شده است، گفت: اما در عین حال در دوران شهید رجایی و شهید باهنر هم شرایط بسیاری سختی داشتیم. تفاوت های میان آن دوران با ما است در آن شرایطی که دشمن به سرزمین ما تجاوز کرده بود و  جنگی را بر ما تحمیل کرده بود در آن شرایطی که مزدوران و منافقان به جان مردم افتاده بودند و مردم بی گناه و مدیران خدوم به شهادت می رساندند.

وی اظهار کرد: روزهای سختی در زندگی مردم بود توطئه های فراوان  علیه مردم تحمیل شده بود و در واقع سال ۵۸ سال سختی بود برای استقرار نظام. سال ۵۹ که خدمات این بزرگواران عمدتا در آن بود شرایطی بود که انواع توطئه ها از حمله هوایی و تجاوز آمریکا به طبس گرفته تا کودتایی که دشمنان ما طراحی کرده بودند و تجاوز عراق به خاک ایران بود؛ همه اینها در کنار هم قرار گرفته بود و علاوه بر این یک فاصله و شکافی در میان مسئولان اجرایی مقننه و قضایی آن زمان به وجود آمده بود. فاصله ای بین رئیس جمهور آن زمان با نخست وزیر با وزرا و دولت، دستگاه قضائی و مردم به وجود آمده بود و مشکلات فراوانی پیش روی مردم قرار داده بود، علی رغم مشکلات مردم ما مقاومت کردند، صبر را پیشه خود ساختند و امام و نظام را تنها نگذاشتند. در جبهه دفاع مقدس  حضور یافتند و ما از آن مشکلات عبور کردیم.  

روحانی نوع مشکلات امروز ما را متفاوت عنوان کرد و با شاره به اینکه عمدتا مشکل ما مشکل اقتصادی است، گفت:  البته جنگی که امروز بر ما تحمیل شده جنگ اقتصادی، روانی و  تا حدی سیاسی است و این جنگ را ما باید با پیروزی تمام کنیم؛ یعنی با فتح ملت ایران دربرابر متجاوزان به اتمام برسانیم. این کار نه تنها شدنی است بلکه از دیدگاه سابقه تاریخی ملت ایران و وعده های خداوند حتمی است. ما می توانیم با وحدت، اتحاد و صبر و مقاومت و البته با ابتکارات جدید برمشکلات پیروز شویم. شاید اداره کشور امروز با سبک و سیاق سال های قبل کمی متفاوت باشد، حتما باید مسئولان و مدیران ما با ابتکار جدید بتوانند معضلات و مشکلاتی که برای ما پیش آمده را تبدیل به فرصت کنند. این کار امکان پذیر است.

مردم به ما رأی دادند تا خدمات بهتری را ارائه کنیم

وی اظهار کرد: امروز نامه ای از وزیر نیرو دریافت کردم که او طرحی را برای برگزاری کنفرانس‌ها و جلسات و ارتباطات وزارتخانه‌اش از طریق ویدئوکنفرانس طراحی کرده و این کار سبب صرفه جویی هایی در یکسال اخیر شده است. وزیر نیرو این امر را به همه ابلاغ کرد تا همه از این نوع شیوه استفاده کنند. مهم است ما در شرایط فعلی هزینه‌ها را پایین بیاوریم و به خدمات مان نسبت به مردم سرعت بخشیم. باید باور کنیم خادم مردم هستیم تا این باور در ما به وجود نیایدو تا زمانی که خود را رئیس می دانیم نمی توانیم با مردم با چهره گشاده و روی باز برخورد کنیم؛ ما رئیس نیستیم بلکه ما خادم مردم هستیم. مردم به ما رأی دادند که به آنهاد خدمت کنیم هرچه خدمت ما بالاتر برود مشروعیت ما بالا می رود.

روحانی ادامه داد: مردم به ما رأی دادند تا خدمات بهتری را ارائه کنیم. مردم انتظار دارند در هر انتخاباتی که شرکت می کنند شاهد شرایط بهتر و خدمت آسان تر برای آنها باشد. با امید و هنر بیشتر باید به مردم ارائه خدمت کنیم. البته اصل دیوان و دولت یک افتخار و کار بزرگی است. از لحاظ تاریخی ما ایرانی ها پرقدرت ترین مدیران در تاریخ در ساخت دیوان و دولت بودیم.  

وی افزود: دولت مردی با کارمندی فرق دارد؛ دولتمرد یعنی خواجه نصیرالدین ها و امیرکبیر ها؛ در تاریخ حتی در دوران خلافت عباسی کسانی که کشور را اداره می کردند ایرانی‌ها بودند. اداره کشور دست وزرا و مدیران ارشد ایرانی بود؛ البته امروز ممکن است ما عقب ماندگی هایی داشته باشیم اما ایران و ایرانی در ذات خود در هزاران سال پیش این هنر را داشته است. در انقلاب اسلامی امام بزرگوار ما بالاترین قدرت را به دولت داده اند؛ شما به نامه های امام نگاه کنید و ببینید چگونه از دولت حمایت می کنند. دولت اگر قدرتمند نباشد مردم زندگی خوشی را تجربه نخواهند کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه قدرت دولت و توان دولت به معنای آن است که دولت بتواند در صحنه سخت مدیریت اختیارات لازم را داشته باشد و کسی که اختیارات ندارد شما چه مسئولیتی از آن می‌خواهید، گفت: مسئولیت‌ها باید متناسب با اختیارات دولت باشد. تمام دستگاه‌ها باید از دولت حمایت کنند و چند روز پیش که خدمت مقام معظم رهبری بودیم بر همین نکته تاکید کردند و گفتند دولت هم اکنون در میدان است و همه باید از دولت حمایت کنند.

نظارت برای این نیست که مانع و سرعت گیر درست کنیم

روحانی افزود: امیرالمومنین(ع) تاکید کرده‌اند که به من با نظارت و نصیحت و خیرخواهی خود کمک کنید، اما به حدی که خالی از فریب و خیانت باشد. برخی نصیحت می کنند اما در قالب نصیحت هم نیش زده و خیانت میکنند. اصل نظارت و نصیحت باید موجب کمک شود. شما بیایید نصیحت کنید اما خالصانه باشد و از فریب خالی باشد. دستگاه نظارتی باید باعث کمک باشد. بزرگترین ضربه به کشور اشتباه دخالت به جای نظارت است و اگر روزی دخالت به جای نظارت آمد ضرر آن را مردم خواهند دید و مدیر کار نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه نظارت برای این نیست که مانع و سرعت گیر درست کنیم و برای این نیست که دل مدیر را بلرزانیم، تصریح کرد: نظارت برای کمک است و دستگاه نظارتی باید به مدیر کمک کند. ما در میدان جنگ بازرسی هم داریم و ممکن است یک گردان یا لشکر در عملیاتی خطا هم بکند و نظارت می شود اما اگر از اول بازرسی بیاید دیگر نمی‌شود فرماندهی کرد. سرباز می‌خواهد تفنگش را بردارد می‌گوید نه من اول باید نظارت کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: هر فردی در این کشور رئیس جمهور، وزیر یا مدیر باشد اگر دستگاه نظارتی بخواهد در کارش مداخله کند آن مدیر ناموفق و تمام دستگاه‌های ایران خلاقیت را کنار می‌گذارند. از مقامات ارشد دستگاه‌های نظارتی خواهش می کنم یک مقدار تجدید نظر کنند؛ از مجلس شورای اسلامی می‌خواهم در قوانین تجدید نظر کنید. دخالت باید تعطیل شود. با دخالت دیگران دستگاه اجرایی نمی تواند به مقصد و مقصود خود برسد.

دستگاه قضایی ما مستقل است

روحانی با بیان اینکه دستگاه قضایی ما مستقل است و می‌تواند فردی را به علت تخلف طبق قانون محاکمه بکند اما خواهش می کنم نگذارید شائبه سیاسی بیاید، گفت: اگر شائبه سیاسی بیاید قضاوت مرده است. اگر شبهه در ذهن مردم بیاید دستگاه قضایی کارش تمام است و قضاوت مشروعیت خود را از دست می دهد و مردم باید حس کنند هر کس از هر قبیله و جناح به دادگاه برود قاضی همه را یکسان می بیند و به قیافه، منزلت، قومیت، مذهب و جایگاه طرف نگاه نمی کند؛ اگر اینطور باشد پیشرفت خواهیم کرد.

وی یکی از وظایف بزرگ امروز را مبارزه با فساد و رانت در کشور دانست و ادامه داد: شما فکر می‌کنید با دادگاه و دستگاه قضایی فساد از بین می‌رود. هر کس این فکر را بکند اشتباه می‌کند. دستگاه قضایی آخرین مرحله است و اگر کسی خلاف یا جرم کرده است باید در دادگاه محاکمه شود اما با بگیر و ببند و دادگاه فساد برطرف نمی شود. آغاز مبارزه با فساد که بار ان اول بر دوش دولت است باید جلوی آن را بگیریم. مدیران ما باید جلوی فساد را بگیرند.

رئیس جمهور با اشاره به شعار «شفافیت، سلامت اداری و توسعه دولت الکترونیک»، گفت: همه چیز باید شفاف باشد. در تاریکی و اتهام فساد رخ می‌دهد. خورشید شفافیت را وقتی خاموش کنید و شب ظلمانی شود فساد هم به وقوع می‌پیوندد؛ باید رقابت سالم در کشور به وجود بیاید. دولت در رقابت مردم در کارها ورود پیدا نمی کند. وقتی دولت وارد شود آن بنده خدا می ترسد و کنار می‌رود. این که کارهای ما بخشی دولتی، بخشی شبه‌نظامی و بخشی نظامی باشد خصوصی چطور کار کند؟ شما باید رقابت سالم و آزاد را در کشور به وجود بیاورید.

ما با دولت الکترونیک باید شفافیت به وجود بیاوریم

روحانی تصریح کرد: ما با دولت الکترونیک باید شفافیت به وجود بیاوریم و این برای بخش‌های اداری ما سخت شده است زیرا قدرتشان کم می شود؛ وقتی خدمات مردم الکترونیک بشود و آنها بتوانند مشکلشان را بدون این که چهره آن مدیر را ببینند را حل کنند، برای آن مدیر سخت می‌شود. اگر اساس بر مبنای خدمت نباشد و بر مبنای ریاست باشد مشکل حل نمی شود. امسال یک قدم خوبی در دولت الکترونیک برداشته شد و آن الکترونیکی شدن بخش سلامت بود که مخارج مردم کاسته می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسئول سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد که ما دولت الکترونیک را تا پایان سال ۹۹ به پایان می رسانیم، گفت: فکر می‌کنم که مقداری دیر است. زیرا تاریخ که ما قول میدهیم مقداری بالا و پایین می شود. این کار بزرگ باید در دولت دوازدهم انجام شود. تلاش کنیم مقداری زودتر دولت الکترونیک برای خدمت رسانی به مردم و جلوگیری از فساد و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی مردم انجام شود.

وی گفت: از وزرا، فرمانداران و استانداران خواهش می کنم بیشتر به میان مردم بروند. این کار باید ادامه پیدا کند. حضور در میان مردم و بیان خدمات باید انجام شود. اگر خدمت را ما به مردم نگوییم دشمنان این آب و خاک شبهه در مردم ایجاد می کنند. اگر مردم نقدی دارند ما باید کاملاً آماده باشیم و انتقاد مردم را بشنویم. افکار ما بالاترین ها نیست و ما بهترین نیستیم. چرا فکر میکنید فکر ما از مردم بالاتر است. آن چیزی که می تواند نظام ما را نگه دارد راهش این است که مردم احساس کنند با آنها یکی هستیم. در این شرایط ما مستحکم‌تر بوده و می‌توانیم بایستیم.

روحانی با اشاره به فشاری که دشمن بر ما وارد کرده است، تصریح کرد: اگر احساس ضعف کنیم فشار بیشتر خواهد شد. از همه شیوه ها استفاده خواهیم کرد اما اساس دولت و توان ما در مذاکره مردم هستند و اگر مردم با دولتی باشند، دولت توانمند است و دولت می‌تواند مذاکره کند. اگر مردم نباشند دولت نمی‌تواند مذاکره کند و در مجامع بین‌المللی حضور پیدا کند.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از مدیر جوان در کشور گفت: ما باید جوانان کشور را وارد مدیریت کنیم. در این دولت هدف‌گذاری کرده ایم هشت سال سن مدیران را کاهش دهیم و برای حضور بانوان در مدیریت کشور هدف گذاری ما این است که ۳۰ درصد مدیران ما از بانوان باشد. تعداد مدیران زن از ۹ هزار و ۳۴ نفر در سال ۹۶ امروز به ۱۲۲۰۹ نفر رسیده است که رشد ۲۵ درصدی را مشاهده می کنیم.

روحانی گفت: ما باید از جوانان و بانوان برای مدیریت کشور و اداره کشور بهره برداری کنیم و کشور متعلق به نسل جوان ما است. ما نسل اول و دوم انقلاب هستیم و باید زمینه را برای حضور نسل سوم و چهارم انقلاب آماده کنیم تا کشور پرنشاط تر و پر توان تر راه را ادامه دهد.منبع: مهر