کد خبر : 83814

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج  حسن غفارى، عکاس مردم نگار ایلات و عشایر ایران با نمایش آثار و بیان اهمیت و جایگاه اقوام ایرانى در هویت ایران نقش مهمی ایفا کرده است او کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران عکاس مستند اجتماعی با گرایش مردم شناسی خارج از فضاهای شهری(روستاها، ایلات و عشایر) […]


به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج  حسن غفارى، عکاس مردم نگار ایلات و عشایر ایران با نمایش آثار و بیان اهمیت و جایگاه اقوام ایرانى در هویت ایران نقش مهمی ایفا کرده است او کارشناسی ارشد عکاسی از دانشگاه هنر تهران عکاس مستند اجتماعی با گرایش مردم شناسی خارج از فضاهای شهری(روستاها، ایلات و عشایر) عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران، انجمن عکاسان دوستدار میراث فرهنگی و گردشگری، انجمن عکاسان بحران و سابقه همکاری با مجلات و خبرگزاری‌های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را دارد.

حسن غفاری نام شناخته‌ شده‌ای در عرصه هنر ایران زمین به خصوص در رشته عکاسی است و تقریبا هر که دستی حرفه‌ای بر دوربین دارد غیر ممکن است که حسن غفاری را نشناسد.

 

به همین منظور و در روز خبرنگار به سراغ این هنرمند برجسته کشوری رفتیم که از قضا در حوزه رسانه نیز دستی بر آتش دارد و هیچگاه در برابر ناملایمات به حوزه هنر و کمی‌ها و کاستی‌ها و تعلل‌ها در این حوزه ساکت و آرام نبوده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: به نوبه خود روز خبرنگار را به همه دوستان خودم در عرصه رسانه در استان کهگیلویه و بویراحمد و جای جای کشورمان تبریک می‌گویم ارتباط خوبی با رسانه‌ها دارم و کم و بیش با کار و حرفه آن‌ها آشنا هستم.

غفاری با بیان اینکه باید یک روز باشد تا فرصت قدردانی از زحمات رسانه‌ها را داشته باشیم افزود: هر چند گلایه‌های زیادی از رسانه‌ها در استان هست و متاسفانه کلاً حوزه رسانه و خبر در استان سیاست‌زده شده‌‌اند به جای این که خودشان برای بیان اخبار و گزارش‌ها سیاست‌ داشته باشند اما سیاست‌زده شده‌اند.

هنرمند و عکاس برجسته کشوری به وضعیت رسانه‌ها در کشور و فضای سیاست‌زده‌ای که در عرصه رسانه‌ای ایجاد شده اشاره کرد و گفت: متاسفانه وضع به گونه‌ای شده که چسبیدن به سیاست و سیاسیون موجب ایجاد شرایط بهتری در زندگی شده و به همین خاطر رسانه‌ها ناگزیر به حضور در کنار اصحاب سیاست برای معیشت بهتر شده‌‌اند.

غفاری به ویژگی‌ها و خصوصیات مورد نیاز یک خبرنگار حرفه‌ای اشاره کرد که باید اصل و سیاست بی‌طرفی را رعایت کرده و حلقه واسط بین مشکلات مردم و مسؤولان باشند.

وی البته به توصیف حالات خبرنگارنماها نیز اشاره‌ای کرد که در هر صورت چسبیده به اصحاب قدرت هستند و شغل آن‌ها معیشتی بوده در حالی که خبرنگار واقعی برای بیان مشکلات و دردهای مردم حتی جان خود را به خطر می اندازد.

این عکاس برجسته کشور شغل برخی خبرنگاران را گرفتن آگاهی از مردم دانست و گفت:  در استان کهگیلویه و بویراحمد رسانه‌ها و خبرنگاران به جای آمیخته شدن با عرصه فرهنگ و هنر، شخصیت اول خبرگزاری‌ها و روزنامه‌هایشان استاندار و نمایندگان شده‌ن و قصاب و بقال و بازیگر و عکاس و رفتگر شهرداری در درجه‌ای از اهمیت برای آن‌ها قرار ندارند.

غفاری با طرح این سؤال که چرا تاکنون از یک قصاب خبری منتشر نکرده‌اید و رفتگر بی‌نوای شهرداری در کجای اخبار شما جای دارد اظهار کرد: اخباری که از مسؤولان و سیاسون پخش می‌کنید همانی می‌شود که اکنون می بینید.!

وی به ابعاد دیگری از کار غیر حرفه‌ای خبرنگاران در استان اشاره کرد و گفت: در ماه رمضان و ماه محرم و در عاشورا و تاسوعا هم دست از سر مدیران برنمی‌دارید و به جای پرداختن به فلسفه این روزها باز هم خبر مسؤولان را پخش می‌کنید در حالی که باید مردم را محور قرار دهید و سوژه‌های مردمی را در این ایام بزرگنمایی کنید و به آن بپردازید همچنین است پرداختن به عزل و نصب‌ها که به عزل و نصب‌های درون استانی هم اکتفا نمی‌کنید و بعضا عزل و نصب مدیران خارج از استان را هم پوشش می دهید!.

عکاس برجسته کشوری در خصوص وضعیت عکس در رسانه‌های استان هم گفت: به هیچ وجه این وضعیت راضی کننده و رضایت‌بخش نیست امروزه مردم در اخبار قبل از هر چیز به سراغ عکس‌ها می روند و عکس از هر زبانی گویاتر است.

غفاری گفت: از خبرنگاران حرفه‌ای استان انتظار می‌رود که عکس را بیشتر مورد توجه قرار دهند در حالی که نهایت عکس‌ها در اخبار رسانه‌ها چهره مسؤولان و دولتی‌هاست و و اوج آن هم شاید عکس مربوط به حوادث باشد.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹

 

 

 

 منبع: فارس