- خوز24 – khuz24 - https://khuz24.com -

ایران اصلی ترین حافظ امنیت در خلیج فارس بوده و خواهد بودبه گزارش خبرگزاری مهر حسن روحانی رئیس جمهور در نشست هیأت‌های عالیرتبه ایران و عراق، دیدارها و سفر متقابل مسئولان ایرانی و عراقی بین دو کشور را در توسعه روابط و همکاری‌های فیمابین تأثیرگذار دانست و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر شاهد برداشته شدن گام‌های تأثیرگذار در گسترش روزافزون مناسبات همه جانبه تهران – بغداد هستیم و مطمئناً این روند ادامه خواهد داشت.

روحانی شامگاه دوشنبه در این نشست که ریاست هیأت عراقی را نخست وزیر عراق برعهده داشت، با اشاره به ضرورت تلاش مسئولان دو کشور برای تسریع در اجرای توافقات ایران و عراق، اهتمام و جدیت طرفین در این مسیر را برای دو ملت مایه خوشحالی دانست و گفت: امروز روابط دوستانه تهران و بغداد در سطحی است که حضور نمایندگان ایرانی و عراقی در عرصه‌های مختلف بین‌المللی این اطمینان را به وجود می‌آورد که از منافع متقابل دو کشور به خوبی دفاع می‌شود.

رئیس جمهور توسعه روابط و همکاری‌های ایران و عراق را در شرایط فعلی حائز اهمیت بیشتر عنوان کرد و افزود: در شرایطی که هنوز در منطقه ثبات و امنیت لازم و پایدار به وجود نیامده، توسعه همکاری‌ها و روابط همه جانبه تهران – بغداد مطمئناً در گسترش و افزایش امنیت و ثبات منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مایل به افزایش تنش‌ها در منطقه و با دیگر کشورها نبوده و هرگز آغازکننده جنگ و تنش نخواهد بود، گفت: ایران در طول تاریخ اصلی ترین حافظ امنیت و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ثبات و امنیت منطقه همیشه برای ایران حائز اهمیت بوده است، گفت: ایران و عراق می‌توانند به عنوان دو کشور دوست و همسایه همکاری‌های خود را در راستای توسعه ثبات و امنیت منطقه گسترش دهند.

رئیس جمهور با اشاره به توافقات ایران و عراق در زمینه لایروبی اروندرود، گفت: تسریع در اجرای این توافق به نفع دو ملت و ساکنان شهرهای حاشیه‌ای این رود در ایران و عراق است.

روحانی افزایش تلاش‌های مسئولان دو کشور در زمینه گسترش روابط فیمابین و اجرای توافقات دو جانبه در بخش‌های مختلف از جمله راه‌اندازی راه‌آهن شلمچه به بصره، ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک مرزی، گسترش همکاری‌های در بخش انرژی بویژه نفت و برق، توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک و حمایت از همکاری‌های مشترک کارآفرینان و سرمایه‌گذاران دو کشور، همکاری در زمینه استاندارد برای تبادل کالاها و برنامه‌ریزی در زمینه همکاری‌های چندجانبه اقتصادی ایران و عراق با دیگر کشورها را ضروری خواند.

وی گفت: توسعه همکاری‌های بانکی ایران و عراق در گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور، حائز اهمیت است.

روحانی با اشاره به اجرایی شدن توافق دو دولت در زمینه تسهیل در صدور روادید و توسعه روابط دو ملت، گفت: از دولت عراق بخاطر در نظر گرفتن تسهیلات خاص برای رفت و آمد زائران حسینی در ایام اربعین تقدیر می‌کنم و مطمئناً با این تصمیم، امسال زیارت اربعین تبدیل به حضور حماسی ملت‌های علاقه مند به اهل بیت (ع) بویژه ایران و عراق خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امنیت مرزهای مشترک ایران و عراق بسیار حائز اهمیت است، گفت: مبارزه جدی با قاچاق مواد مخدر از نگرانی‌ها و دغدغه‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران است و باید در این زمینه همکاری‌های مشترکی بین دو کشور برنامه‌ریزی شود.

روحانی همچنین تأکید کرد: معتقدیم مشکلات منطقه باید از طریق گفتگو و مذاکره و همکاری میان همسایگان و کشورهای منطقه حل و فصل شود.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز که عصر امروز در صدر هیأتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی کشور عراق به ایران سفر کرده، در این نشست با تقدیر از حسن استقبال جمهوری اسلامی ایران از هیأت عراقی، گفت: احساس برادری، دوستی و اخوت ایران و عراق نسبت به یکدیگر متقابل است.

نخست وزیر عراق سفر رئیس جمهور کشورمان به این کشور را تاریخی و نقطه عطفی در روابط تهران – بغداد دانست و با اشاره به توافقات مهمی که در جریان این سفر بین دو کشور منعقد شد، افزود: مسئولان دو کشور در اجرای این توافقات اهتمام و جدیت خوبی دارند و عراق متعهد به اجرای توافقات خود در قبال ایران است.

عبدالمهدی با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاری‌های ایران و عراق در بخش‌های مختلف، گفت: باید تلاش کنیم تا با توسعه مناسبات فیمابین و تلاش در جهت تسریع در اجرای توافقات منافع دو ملت را تأمین و از آن حفاظت کنیم.

نخست وزیر عراق با اشاره به برخی توطئه‌ها برای افزایش تنش‌ها در منطقه، ادامه داد: عراق هرگز بخشی از تحریم‌ها علیه ایران نبوده و نخواهد بود.

عبدالمهدی روابط مسئولان دو کشور را موجب دستیابی به دستاوردهای عملی در راستای اجرای توافقات از جمله تسهیل در صدور روادید برای گسترش روابط دو ملت و گسترش روابط و تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور دانست و گفت: از توسعه همکاری‌ها و روابط مشترک سرمایه‌گذاران و کارآفرینان ایران و عراق استقبال و حمایت می‌کنیم.

نخست وزیر عراق توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، نیرو، همکاری‌های ترانزیتی و ساماندهی همکاری‌های چندجانبه ایران و عراق با دیگر کشورها را به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه دانست و افزود: برای گسترش همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین جدیت داریم و همه تلاش خود را بکار خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه امنیت ایران و عراق به یکدیگر وابسته بوده و باید برای حفاظت از مرزهای مشترک تلاش کنیم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه جدی با مواد مخدر تلاش‌های فراوانی کرده و شهدای بسیاری را نثار کرده است و عراق خواستار گسترش همکاری‌ها با ایران در این راستا است.

پیش از این دیدار، وزرای دو کشور نیز در دیدارهای جداگانه آخرین روند همکاری‌ها و اجرای توافقات فیمابین را بررسی کردند.

 منبع: مهر

تنوع تولید استان مرکزی فرصتی برای توسعه صادرات است

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments


محمدرضا حاجی پور در گفت وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: باتوجه به شرایط فعلی در حوزه اقتصادی توسعه صادرات به دلیل ارز آوری بسیار اهمیت دارد و در نظر گرفتن میزبانی پویش ملی صادرات در اراک می تواند در شناسایی بازهای جدید صادراتی موثر واقع شود.

وی ادامه داد: سال گذشته صادرات استان به ارزش یک میلیارد و ۱۳ میلیون دلار انجام شد که در تاریخ صادراتی استان یک رکورد محسوب می شود و حمایت از این بخش در اولویت های سازمان قرار دارد.

 وی با اشاره به مستعد بودن حدود ۱۵ بازار خارجی برای انجام صادرات، بیان کرد: باتوجه به اینکه استان مرکزی رتبه اول کشور را در بخش تنوع تولیدی دارد مقوله توسعه صادرات با ایجاد شرایط مناسب در برنامه قرار دارد.

 وی ادامه داد: باتوجه به شرایط به وجود آمده از جمله تحریم ها تاحدودی از برنامه های سالانه در بخش صادرات عقب هستیم که برگزاری برنامه هایی مانند پویش ملی صادرات و بهره گیری از نظر اندیشمندان می تواند بستر تسریع بخشیدن به برنامه ها را فراهم کند.

حاجی پور تاکید کرد: حمایت از تولید صادرات محور و هدایت گروه ها به این سمت باعث رونق تولید و باز شدن گره های این بخش می شود.

 وی حمایت از کارآفرینان و جوانان در بخش صادرات را ضروری دانست و افزود: در نظر گرفتن برنامه های آموزشی و تقدیر از صادرات اولی ها که امسال برای اولین بار در استان انجام شد از جمله برنامه هایی است که جوانان و کارآفرینان در بخش صادرات تشویق شوند و با انگیره بیشتری راه را ادامه دهند.

انتهای پیام/منبع: فارس

در حال مذاکره با آستان قدس رضوی درباره مورد دیوار نامهربانی شهرک رجایی هستیم

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments


رمضانعلی فیضی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: اراضی بزرگ مقیاس به‌ویژه در حاشیه شهر این ظرفیت را دارند که مورد دست‌اندازی قرار بگیرند و در واقع باعث رشد افقی شهر و توسعه حاشیه‌نشینی شوند.

رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اگر سازوکار درستی برای این موضوع در نظر بگیریم قبل از آنکه مردم از سر استیصال‌ و ناچاری به این زمین‌ها دست‌اندازی کنند و سکونت‌گاه‌هایی را در آنجا بنا کنند، طرحی در نظر بگیریم و سرانه‌های آموزشی، فرهنگی، فضای سبز، ایجاد معابر استاندارد و ضابطه تراکم را تعریف کنیم تا موضوع را به‌خوبی مدیریت کنیم. 

وی با بیان اینکه با ساماندهی زمین‌های مقیاس بزرگ در شهر از ایجاد ساختمان‌های ناایمن جلوگیری می‌شود، بیان کرد: اراضی بزرگ مقیاس مشهد عمدتا یا متعلق به اوقاف یا آستان قدس رضوی است، البته مالک‌های خصوصی هم به‌صورت نقطه‌ای و کم وجود دارند، اما اگر همین دو نهاد با شهرداری تعامل و همکاری کنند بخش زیادی از مشکلات شهر در این زمینه حل می‌شود.

فیضی عنوان کرد: آستان قدس رضوی و اداره اوقاف در بعضی موارد همکاری‌هایی را داشته‌اند اما این تعامل و دغدغه باید به‌صورت یک روال در بباید تا شاهد حل این معضل در کلانشهر مشهد باشیم.

رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی مشهد به دیوار آستان قدس رضوی در انتهای شهرک شهید رجایی اشاره و تصریح کرد: در آخرین نطق پیش از دستور، از این دیوار که منشاء مشکلات و معضلات عدیده‌ای در شهرک شهید رجایی شده است با عنوان دیوار نامهربانی یاد کردم، در حال حاضر مذاکراتی انجام شده و ادامه دارد که امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اراضی آستان قدس در پشت آن دیوار چندین کیلومتری، اراضی زراعی است می‌توانیم در قسمت‌هایی که درون شهر است سرانه خدماتی و عمومی تعریف کنیم، اما گستره این زمین تا طرق و صدها هکتار است و ما نمی‌توانیم برای همه آن اراضی طرح بدهیم، نهایت توان ما در صورت همکاری آستان قدس، طرح دادن برای آن قسمت‌هایی است که ممکن است منجر به گسترش حاشیه‌نشینی شود.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸منبع: فارس

فوت ۶۱ نفر بر اثر حوادث رانندگی در جنوب کرمان

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments


به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب کرمان، مجتبی محمودی در جلسه کمیته ارتقای ایمنی حمل و نقل جنوب استان کرمان اظهار داشت: کمیته ایمنی و حمل و نقل با هدف هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌ها برای برنامه‌ریزی و کاهش حوادث رانندگی در جنوب استان از سال گذشته تشکیل شده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۷ فوتی در حوادث رانندگی در شهرستان قلعه‌گنج داشتیم که تعدادی از این تصادفات فوتی بر اثر عامل سرعت غیرمجاز صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: در سه ماه اول امسال بر اثر حوادث رانندگی در  جنوب استان کرمان ۶۱ نفر در ۵۰ فقره تصادف جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به سال گذشته ۱۰ نفر کاهش داشته است .

انتهای پیام/۸۰۰۳۲/قمنبع: فارس

هزینه‌ حل و فصل پرونده‌های مفاسد اقتصادی بر بیت المال تحمیل نشود

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی عصر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش کارگروه فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانکی، گفت: با کسانی که در مقابل قانون می ایستند و با گردن کلفتی از پرداخت مطالبات بانکها امتناع می کنند باید به طور جدی برخورد شود. اقدامات انجام شده از سوی کارگروه فرادستگاهی اگرچه منجر به بازگرداندن بخشی از مطالبات به شبکه بانکی شده اما کافی نیست.

معاون اول رییس جمهور افزود: در عین حال کارگروه فرادستگاهی باید به فعالان اقتصادی که بخاطر شرایط بد اقتصادی دچار مشکل و بدهکار شده اند فرصت لازم را بدهد و سازوکارهایی برای پرداخت مطالبات آنها اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی باید به دنبال راهکارهایی بود که منافع بانکها و بخش خصوصی را توأمان تامین کند، تصریح کرد: باید مراقبت شود کارخانه ها و واحدهای تولیدی زیر مجموعه بدهکاران کلان بانکی دچار آسیب نشوند و تولید و اشتغال کشور از این بابت صدمه نبیند. البته تلاش ستاد و کارگروه فرادستگاهی هم در این مدت همین بوده و باید با دقت نظر تداوم یابد.

معاون اول رییس جمهور ضرورت برخورد با متخلفان در حوزه تصرفات غیرمجاز اراضی کشور و کسانی که برای گریز از قانون به دنبال درگیر کردن مردم در این طرح ها هستند، گفت: هزینه های سنگین حل و فصل پرونده های مفاسد اقتصادی نباید از جیب مردم توسط دولت پرداخت شده و بار آن بر بیت المال تحمیل شود.

حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به مباحث مرتبط با اعتبارسنجی و اخذ تضامین لازم در پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل، بر تدوین سازوکارهای لازم به منظور از بین رفتن بسترهای شکل گیری فساد و تبدیل افراد به بدهکاران کلان بانکی تاکید کرد.

در این جلسه که نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، وزرای اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، کشور، راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان بازرسی کل کشور، رییس کل دیوان محاسبات، استاندار قم، رییس سازمان تعزیرات حکومتی، نمایندگان سازمان اطلاعات سپاه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو ستاد و برخی مسئولین دستگاههای مرتبط نیز حضور داشتند، نماینده وزارت کشور گزارشی از تخلفات صورت گرفته در واگذاری ۳ هزار هکتار از اراضی استان قم در سال ۱۳۸۹ و آخرین اقدامات صورت گرفته از سال ۱۳۹۴ در راستای برخورد با این تخلفات و بازگرداندن مالکیت این اراضی به دولت ارائه کرد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران هم در این جلسه گزارشی درباره روند اقدامات دستگاه قضائی در رسیدگی به پرونده بدهکاران کلان بانکی ارائه و بر لزوم استمرار رسیدگی جدی به تخلفات این افراد تاکید کرد.

در این جلسه مقرر شد با توجه به تخلفات صورت گرفته در واگذاری ۳ هزار هکتار از اراضی استان قم و تغییر غیرقانونی کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز در این اراضی، کارگروه فرادستگاهی با همکاری وزارت کشور و مرجع قضائی با پیگیری های لازم نسبت به اجرای احکام صادره از سوی دستگاه قضایی اقدام و نتیجه را به ستاد گزارش نماید.

همچنین در این نشست گزارشی از روند رسیدگی به پرونده یکی از بزرگترین بدهکاران کلان بانکی کشور و آخرین اقدامات انجام شده برای وصول مطالبات بانکها از این شخص ارائه و مقرر شد با هماهنگی کارگروه فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانکها و دستگاه قضایی این پرونده با جدیت تمام تا وصول مطالبات معوقه بانکی پیگیری شود و برنامه کوتاه مدت و مشخصی برای تعیین تکلیف این بدهکاران کلان تدوین و نتیجه در جلسه بعدی ستاد ارائه گردد.منبع: مهر

هانت: از ایران می‌خواهیم نفتکش انگلیس و خدمه آن را آزاد کند

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس امروز دوشنبه در پارلمان این کشور و در خصوص توقیف نفتکش متخلف کشورش در تنگه هرمز اعلام کرد که از تهران می خواهد تا آن را آزاد کند.

وزیر خارجه انگلیس درباره گام های آتی این کشور پیرامون توقیف نفتکش انگلیس در خلیج فارس گفت: در ۴۸ ساعت گذشته گفتگوهای سازنده ای با تعدادی از کشورها در این باره داشته ایم.

وی در ادامه با اشاره به ایجاد یک نیروی اروپایی برای حفاظت از کشتی‌ها گفت: در هفته پیش رو بهترین راه برای کامل کردن این روش با پیشنهاد اخیر آمریکا در این منطقه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جرمی هانت در ادامه مدعی شد: قصد داشتیم که تلاش‌ها برای حل مشکل نفتکش گریس ۱ که تحریم‌های اروپا را نقض کرد را افزایش دهیم! به دنبال تقابل با ایران نیستیم؛ اما اگر ایران بخواهد تنش‌ها را افزایش دهد، باید هزینه حضور یک نیروی بزرگ غربی در منطقه را بپذیرد.

این دیپلمات انگلیس در ادامه گفت که تمرکز ما بر آزادی نفتکش و خدمه آن است؛ اما چون خود را بر ادامه برجام متعهد می دانیم، اقدام لندن را بخشی از فشار حداکثری آمریکا بر ایران نمی دانیم.منبع: مهر

ائتلافی برای اتخاذ موضع واحد در مقابله با معامله قرن تشکیل شود

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، «صالح العاروری» نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده امروز (دوشنبه) با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و درباره آخرین تحولات فلسطین گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

معاون رئیس دفتر سیاسی حماس در این دیدار ضمن تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از فلسطین، بر همبستگی این جنبش با کشورمان در مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

صالح العاروری ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات فلسطین، سه موضوع اساسی مدنظر طرح معامله قرن را سرنوشت بیت المقدس، آوارگان فلسطینی، و محاصره غزه عنوان کرد و گفت: هدف طرح صهیونیستی – آمریکایی معامله قرن، تامین منافع حداکثری رژیم اشغالگر قدس و ترسیم ترتیبات منطقه‌ای جدید با محوریت این رژیم است.

وی برضرورت مقابله با این طرح خطرناک و تلاش مشترک کشورهای اسلامی برای آزادی فلسطین و بازگشت آوارگان تاکید کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به اینکه حمایت از فلسطین بخش جدایی ناپذیر آرمان انقلاب اسلامی است، بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین و مقابله با اهداف نامشروع آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه تاکید کرد.

وی گفت: پروژه معامله قرن آمریکایی که با هدف پایان مسئله فلسطین ارائه شده است ناشی از اشتباه محاسباتی آمریکا و رژیم صهیونیستی است و به دلیل مقاومت یکپارچه مردم فلسطین و محور مقاومت محکوم به شکست است.

عراقچی بر ضرورت تشکیل ائتلافی از کشورهای اسلامی برای اتخاذ موضع واحد در مقابله با این طرح و حمایت از آزادی فلسطین تاکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به سیاست فشار حداکثری آمریکا در مقابله با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و اظهار داشت: این سیاست نیز از دیگر اشتباهات محاسباتی آمریکا است که منجر به سیاست مقاومت حداکثری مردم ایران شده و آمریکا به طور مسلم از این سیاست خود طرفی نخواهد بست.منبع: مهر

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در ۲۴ ساعت گذشته

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments


پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس استان اصفهان در روز گذشته (دوشنبه ۱ مردادماه) را اینجا مشاهده می‌کنید:

در مجمع فولاد مبارکه چه گذشت؟

مجمع فولاد مبارکه در حالی با بیش حضور بیش از ۸۰ درصد سهامداران برگزار شد که در دقایق پایانی دچار حواشی خاصی شد.

واکنش رئیس هیأت وزنه‌برداری به انتقادات از میزبانی اصفهان

پس از انتقاد ورزشکاران از میزبانی اصفهان، رئیس هیأت وزنه‌برداری استان اصفهان در خصوص مشکلات موجود در میزبانی از مسابقات کشوری بانوان توضیحاتی ارائه داد.

افزایش دو برابرای تعداد غرق شده‌ها در اصفهان

روابط عمومی پزشکی قانونی استان اصفهان از افزایش فوت شدگان ناشی از غرق شدگی در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ خبر داد.

انگلیسی‌ها پاسخ دزدی‌ دریایی‌شان را گرفتند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز انگلیسی‌های می‌دانند اگر دزدی کردند با آنها برخورد می‌شود، ایران حق قانونی دارد که دفاع مشروط انجام بدهد.

واکنش نماینده خمینی‌شهر به طرح صحبت‌های نژادپرستانه در مجلس

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه هر نماینده‌ای در مجلس در اظهار عقاید خود آزاد است اما از طرفی باید در مجلس حول محور قسمی که خورده‌اند عمل کنند که ناقض آن قسم نباشد.

برای مشاهده متن کامل اخبار، روی عناوین آن‌ها کلیک کنید.

انتهای پیام/۶۳۰۶۴/م/منبع: فارس

پایان کم‌فروغ «فیلم شهر» هفتم/ نصیریان: کار هنر پروپاگاندا نیست

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم شهر عصر امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه در حالی با اجرای محمدرضا شهیدی‌فر در تالار وحدت برگزار شد که با استقبال اندک مخاطبان و هنرمندان از این رویداد همراه بود.

در ابتدای این مراسم هاشم میرزاخانی دبیر این رویداد هنری روی صحنه آمد و گفت: من از زحمات تک تک عزیزانی که در برگزاری این جشنواره همراهی کردند تشکر می‌کنم یک تشکر هم باید از شهردار تهران داشته باشم پردیس ملت قریب به یازده سال از نبود پارکینگ در رنج بود اما به همت شهردار تهران و معاون عمرانی وی، پارکینگ پردیس ملت، پارک ملت، بیمارستان شهید رجایی و… برای رفاه حال مردم احداث شده که جای تشکر دارد و به نمایندگی از همه از ایشان تشکر می‌کنم و برایشان آرزوی توفیق دارم.

رئیس شورای شهر تهران: حقیقت‌نمایی کنید

سپس محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران روی صحنه آمد و گفت: همانطور که می‌دانید اصولاً جشنواره‌های هنری به ۲ شکل برگزار می‌شود برخی جشنواره‌ها مستقل از حاکمیت هستند و برخی حمایت بخش‌های از حاکمیت را دارند جشنواره‌های مستقل کارشان به صورت مستقل انجام می‌شود و نگاهی به سینمای مستقل دارند اما اگر فرض کنیم جشنواره‌ای مانند جشنواره شهر به صورت برنامه‌ریزی شده بخشی از حمایت حاکمیت شهری را دارد و بخشی از حاکمیت شهری نسبت به آن حساس بوده و آن را رهبری کرده، باید وظایف مدیریت شهری را هم در نظر بگیرد تا بتواند اهداف مدیریت شهری را به نمایش بگذارد البته این به این معنی نیست که این گونه جشنواره‌ها به عنوان ابزار تبلیغاتی برای مدیران شهری بشوند و دلیلی ندارد مدام سفید نمایی کنیم اما سیاه نمایی هم درست نیست.

وی گفت: لازم است ضمن نشان دادن وخامت‌های جامعه به واقعیت‌ها هم توجه کنیم به گونه‌ای که مشکلی از جامعه برداشته شود و به سمت وضعیت مناسب‌تری برویم بنابراین باید حقیقت نمایی کنیم البته گاهی در فیلم‌ها پوچ گرایی می‌شود که برای برخی جوانان مناسب نیست.

هاشمی با بیان اینکه جشنواره فیلم شهر هم پس از گذشت هفت دوره توانسته حالت پویاتری به خود بگیرد، عنوان کرد: جشنواره‌ها روز به روز در حال افزایش هستند و گاهاً با بودجه‌های دولتی برگزار می‌شوند و با توجه به اینکه از بودجه‌های بیت المال استفاده می‌کنند باید مراقب باشیم که موازی کاری نشود و بودجه‌ها هدر نرود.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به وجود مشکلات در در ابتدای دهه هفتاد گفت: در آن دوران، سینما وضعیت خوبی نداشت به طوری که در آن موقع با فیلم آدم برفی و روسری آبی مشکل داشتند در حالی که پدرم در خاطراتش نوشته بود پدرم و رهبری اصلاً با آن فیلم‌ها مشکلی نداشتند.

بزرگداشت علی نصیریان

در بخش دیگر از این مراسم، آیین بزرگداشت علی نصیریان برگزار شد، برای این بخش احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر و محمدحسین لطیفی کارگردان سینما و تلویزیون روی صحنه آمدند.
مسجدجامعی در این بخش ضمن یادآوری از میدان حسن‌آباد و آتش سوزی اخیر در این میدان، توضیح داد: گوشه به گوشه این شهر شناسنامه منحصر به فردی دارد که با جای دیگر متفاوت است.

وی درباره علی نصیریان گفت: او یکی از افتخارات سینما و کشور ایران است و ما به وجود او افتخار می‌کنیم ما خوشحالیم از نسلی هستیم که این عزیزان را دیدیم. ایشان به عنوان پدر سینمای ایران تنها حرف برای سینما ندارد بلکه برای شهر هم حرف‌هایی دارد خوشحالم که به طور مکرر شاهد برگزاری بزرگداشت‌هایی برای ایشان هستیم. تعهد، وقت شناسی و … او مثال زدنی است و حالا خوشحالم که در جشنواره فیلم شهر شاهد بزرگداشتی برای ایشان هستیم که نسلی را در کنار خود پرورش دادند.

سپس محمدحسین لطیفی در سخنانی عنوان کرد: باعث سرور من است که در این صحنه در کنار علی نصیریان باشم؛ مردی که گرچه در این سال‌ها با هم همکاری نداشتیم ولی موارد زیادی از او یاد گرفتم. وقتی ما سر صحنه می‌رویم و علی نصیریان حضور دارد یعنی همه چیز جدی است من همیشه سعی کردم از ایشان یاد بگیرم و واقعاً حالا نمی‌توانم نعمت حضور ایشان را به معنای واقعی کلمه شکرگزار باشم‌.

نقد نصیریان بر سخنرانی رئیس شورای شهر

در این بخش علی نصیریان پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد: از شهرداری تهران و بخش فرهنگی هنری این سازمان و کسانی که این مراسم را برگزار کردند تشکر می‌کنم این کار خوبی است که از کسانی که سال‌ها در این صحنه‌ها بازی کرده‌اند قدردانی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه هر شهری باید مقداری جنبه نمایشی داشته باشد، اظهار کرد: نسل‌های بعد از ما و نسل جوان بسیار خوب کار می‌کنند برای مثال سال گذشته با کارگردان فیلم اولی کار کردم که بسیار خلاقیت داشت، برخلاف آنچه که آقای هاشمی گفت، کار هنر پروپاگاندا نیست و نمی‌تواند باشد. اصلاً هنر ابزار پروپاگاندا نیست. هنر استوار است بر خلاقیت انسانی و خلاقیت انسانی یک چیز خودجوش و خدایی است چراکه که خدا این خلاقیت‌ها را در نهاد انسان گذاشته است.

نصیریان عنوان کرد: همه جای دنیا شهرداری‌ها به هنر کمک می‌کنند اما دخالتی در کار آنها ندارند خلاقیت جای خودش را دارد ولی حمایت مقوله دیگری است و نمی‌شود با این بهانه‌ها از هنر حمایت نکرد. وقتی وارد حیطه هنر می‌شویم باید بگذاریم خلاقیت‌ها کار خود را انجام دهد با این وجود اگر ما مقداری بازتر نگاه کنیم می‌توانیم به جوان‌ها میدان دهیم چراکه هنر به صورت غیرمستقیم معرف کشور است برای مثال سینمای ایران در دنیا مطرح است و این نشان می‌دهد که ما نه تنها در گذشته بلکه امروز هم صاحب خلاقیت و هنر هستیم من نه به جناح کار دارم نه چیزی اما در این چند وقت سالن‌های خوبی برای عرصه هنر ساخته شده و از این جهت کار شهرداری جای قدردانی دارد.

در ادامه این مراسم آیین نکوداشت زنده یاد جمشید مشایخی که پیش‌تر اعلام شده بود در بخش افتتاحیه برگزار می‌شود، اما در کنداکتور آن مراسم جایی نیافت، برگزار شد.

در این بخش هومن سیدی و علی نصیریان روی صحنه آمدند و از خانواده مشایخی قدردانی کردند در این بخش تنها سام مشایخی فرزند جمشید مشایخی حضور داشت.

اهدای جوایز پویانمایی

تندیس بهترین جان بخشی بخش پویانمایی به مجتبی موسوی برای انیمیشن کوتاه «آقای گوزن» رسید.

تندیس بهترین کارگردانی این بخش به صادق جوادی برای انیمیشن «روباه» اهدا شد.

تندیس بهترین فیلم به بهرام عظیمی برای تهیه کنندگی «سیم ششم» تعلق گرفت.

برگزیدگان مستند

تندیس تحقیق و پژوهش بخش مستند به بابک بهداد برای «بهارستان خانه ملت» رسید.

تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری به محسن حیدری و زهره احمدزاده برای تدوین مستند «مهین» اهدا شد.

تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه بلند به فاطمه ذوالفقاری برای مستند «فقدان» رسید.

تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند به محمدحسین حیدری برای «مهین» تعلق گرفت.

تندیس بهترین مستند به مهدی مطهر برای تهیه کنندگی «مهین» اهدا شد.

مطهر در این بخش عنوان کرد: از حسن نظر جشنواره فیلم شهر به این مستند تشکر می‌کنم مهین فیلم مهمی است و دوست دارم دوستان به تماشای این فیلم که از هفته آینده در هنر و تجربه اکران می شود، بنشینند.

تندیس بهترین مستند با محوریت تهران شناسی به داوود اشرفی برای «قصه بلوار» تعلق گرفت.

برگزیدگان سینمای کوتاه

تندیس بهترین فیلمنامه فیلم داستانی کوتاه و نیمه بلند به امین چادگانی برای فیلمنامه «برف تابستان» رسید.

تندیس بهترین دستاورد فنی و هنری این بخش به پویان شعله ور برای تدوین «مثل بچه آدم» رسید.

تندیس بهترین کارگردانی به آرمان خوانساریان برای کارگردانی «سایه فیل» تعلق گرفت.

خوانساریان بیان کرد: خوشحالم که عین جایزه را در سال بزرگداشت علی نصیریان می‌گیریم همین که ایشان در حد چند فریم من را امشب می ببینند خودش یک جایزه است.

تندیس بهترین فیلم به مریم کوهکن و سوگل شهابی برای تهیه کنندگی «تشریح» اهدا شد.

تندیس بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری به مجید اسماعیلی برای فیلم «تلخ» رسید.

دیپلم افتخار بهترین نقش آفرینی این بخش به فرانک کلانتر برای «فشار خون» و لال دیپلم دیگر این بخش به محمدرضا تک زارع برای فیلم «لال» رسید.

این گزارش در حال تکمیل است…منبع: مهر

هرگونه فعالیت مرتبط با بیت کوین در ایران غیرقانونی است

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز در سی امین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این جلسه هم مانند سایر جلسه ها مصوبات قبلی را مطرح و برخی از آنها را پیگیری کردیم.

وی گفت: نگرانی در زمینه گمرک و ترخیص کالا وجود داشت و قرار شد جلساتی با هماهنگی دستگاههای معین در راستای برطرف کردن مشکلات ترخیص کالا برگزار شود.

وزیر کشور تصریح کرد: در حال حاضر هرگونه فعالیت مرتبط با بیت کوین ممنوع است و قرار شده تا وزیر اقتصاد و دارایی دستور العملی را تهیه کند و تمام موارد مرتبط با بیت کوین در نظر گرفته شود.

رحمانی فضلی افزود: تا زمانی که این دستورالعمل آماده نشود هیچ گونه مجوزی برای فعالیت های مرتبط با بیت کوین صادر نشده و نمی شود.

وی گفت: بار دیگر تاکید می کنم فعالیت بیت کوین در ایران غیرقانونی است.

وزیر کشور گفت: نگرانی در حوزه افزایش قیمت در برخی از کالاها وجود داشته است. با توجه به اینکه قیمت ارز رو به کاهش است و همچنین قیمت ثابتی داشته است قرار شده است تا قیمت کالا ها افزایش پیدا نکند و دستورالعملی در راستای مانع شدن برای افزایش قیمت کالاها تدوین کنیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: موضوع دیگری که در جلسه مطرح شد بحث کاغذ بود. طی نامه ای که نوشته ایم قرار شد تا برای رسانه ها ۳ هزار تن مجوز کاغذ با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان از فردا صادر شود.

وی افزود: البته کاغذ با نرخ نیمایی الان در بازار وجود دارد.

وزیر کشور گفت: ۵۰۰ هزار تن چوب برای استفاده کارخانه ها در حال حاضر داریم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است تا اول مهر هیچ مشکلی برای کاغذ و همچنین لوازم التحریر نداشته باشیم.منبع: مهر