کد خبر : 59382

مدیرکل خط و سازه های فنی راه آهن کشور با اشاره به ساخت راه آهن شلمچه به بصره گفت: برای ایجاد این اتصال ایران بر روی اروند رود پل ریلی بازشو می سازد.

به گزارش پایگاه خبری خوز۲۴ سیدمحمد موسوی پنجشنبه ۶ دیماه در حاشیه بازدید از خطوط ریلی خوزستان اظهارداشت: راه آهن جنوب به یکی از مناطق ویژه در حوزه حمل و نقل بار برای راه آهن جمهوری اسلامی تبدیل شده است.
وی با اشاره به اینکه بازدید امروز نیز به همین منظور از اندیمشک به اهواز و پس از آن تا بندر امام انجام شد، افزود: ویژگی خطوط راه آهن در این منطقه باعث شده تا چند تقاطع همسطح در محدوده خوزستان پیش بینی شود.
این مقام مسئول در راه آهن جمهوری اسلامی مهمترین برنامه راه آهن را توسعه ریلی دانست و گفت: علاوه بر دوخطه کردن مسیرهای ریلی در منطقه جنوب، اتصال شبکه ریلی عراق به ایران در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه این طرح شامل ۳۵ کیلومتر اتصال شبکه ریلی عراق به مرز شلمچه است، افزود: شبکه ریلی این کشور از بصره به خرمشهر و آبادان و بعد از آن به بندر امام خمینی(ره) می رسد که در آینده ای نزدیک اجرایی می شود.
مدیرکل خط و سازه های فنی راه آهن کشور با بیان اینکه یک پل تاشو بر روی اروند رو نصب می شود، گفت: به منظور کمتر شدن برخورد خودروها و عابران پیاده، سازه های ویژه ای برای این امر نصب می شود.
موسوی به تصمیم گیری های لازم برای بهسازی برخی خطوط در شبکه ریلی استان اشاره کرد و افزود: در سال آینده بازسازی خطوط ایستگاهی در ۲ منطقه بندر امام خمینی(ره) و سربندر اجرایی خواهد شد که پیش بینی ها و برآوردهای لازم در این خصوص انجام شده است.
وی درخصوص تاثیر تحریم ها بر روند اجرایی طرح های ریلی کشور گفت: به طور قطع این تحریم ها تاثیراتی داشته اند اما با اتخاذ تمهیداتی سعی شده تا این تحریم ها و تاثیرات آن به کمترین میزان خود برسد.
مدیرکل خط وسازه های فنی راه آهن کشور افزود: استفاده از توان مهندسی داخلی در ساخت تجهیزاتی مانند ریل، سوزن و دیگر ادوات خاص وارداتی باعث شد تا این تاثیرات در بخش خط و سازه های فنی حداقلی باشد.
گفتنی است هزینه اتصال پل ریلی بر روی اروند ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال برآورد شده و در این صورت دسترسی ریلی ایران از طریق شبکه ریلی عراق به سوریه میسر می شود.