کد خبر : 59188

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: موضوع گرانی‌ها مردم را آزار می‌دهد و برخی از مردم در تأمین مایحتاج اولیه خود دچار مشکل هستند. وی بخشی از مشکل گرانی را ناشی از بی […]به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: موضوع گرانی‌ها مردم را آزار می‌دهد و برخی از مردم در تأمین مایحتاج اولیه خود دچار مشکل هستند.

وی بخشی از مشکل گرانی را ناشی از بی انصافی برخی از کسبه و تجار عنوان و تصریح کرد: عده‌ای که بالا رفتن ارز را عامل گرانی اجناس و محصولات خود می‌دانستند اکنون با پایین آمدن قیمت ارز و دلار حاضر نیستند قیمت‌ها را پایین بیاورند.

استاد سطوح عالی حوزه همچنین با اشاره به شرایط حساس کشور، حفظ و تقویت وحدت در جامعه را یک اصل مهم و حیاتی عنوان کرد.

وی تأکید کرد: اگر شرایط فعلی کشور را درک نکنیم و وحدت به هم بخورد همه لطمه می‌بینند، اصلاح طلب و اصولگرا هم ندارد؛ همه باید مشکلات کشور را مد نظر داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی از پرداختن زودهنگام برخی از سیاسیون به مسائل انتخاباتی انتقاد کرد و گفت: این عده باید شرایط حساس کشور را درک کنند و بدانند ما گرفتاری‌های مهم‌تری داریم.

تأکید بر ساماندهی فضای مجازی

وی همچنین ساماندهی فضای مجازی را یک اصل مهم دانست و افزود: باید به طور جدی به فکر اصلاح این فضا بود؛ اگر فضای مجازی رها باشد بسیاری از تدبیرها را می‌تواند بهم بزند.

این مرجع تقلیدشیعیان ادامه داد: متأسفانه درباره فضای مجازی چندان دل سوزانده نمی‌شود و این مسئله می‌تواند منشأ اتفاقات بسیاری باشد، فضای مجازی به گونه‌ای شده که آثارش در همه مسائل نمایان می‌شود.

وی با انتقاد از ولنگاری در عرصه فرهنگی، بی برنامگی در این عرصه را باعث نگرانی دلسوزان نظام و کشور دانست و خواستار توجه جدی به این موضوع شد.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین کند بودن روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی را از دیگر مشکلات موجود در کشور برشمرد و گفت: فرآیند طولانی رسیدگی به پرونده‌های قضایی به گونه‌ای است که برخی از مردم از مراجعه به قوه قضاییه و پیگیری شکایت خود صرفنظر می‌کنند.

وی یکی دیگر از مشکلات موجود را وجود برخی سوء ظن‌ها درباره وجود دست‌هایی برای اجرایی کردن سند ۲۰۳۰ در آموزش و پرورش و جانشین کردن فرهنگ غربی ذکر کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه، تضعیف حوزه‌های علمیه و مرجعیت را نگران کننده دانست و گفت: به تازگی مخالفت‌هایی با حوزه و مرجعیت می‌شود، این موضوع شخصی هم نیست، گروهی منافع خود را در تضعیف حوزه و مرجعیت می‌بینند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر از اقدام‌های انجام شده به منظور حل مشکلات شهر مقدس قم و پیگیری‌های رئیس مجلس شورای اسلامی، بر لزوم حل مشکلات احداث فرودگاه در استان تأکید و تحقق این مسئله را عامل تحولات بسیار خوب عنوان کرد.منبع: مهر