کد خبر : 59113

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، محمود جعفری دولت آبادی دادستان تهران اظهار داشت: تحقیقات در زمینه حادثه دانشگاه علوم تحقیقات ادامه دارد و روز گذشته حادثه توسط بازپرس از رئیس دانشگاه و دو معاون وی بررسی شده است. وی افزود: رئیس دانشگاه که از شهریور ماه این پست را برعهده گرفته از آن دارد […]


به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، محمود جعفری دولت آبادی دادستان تهران اظهار داشت: تحقیقات در زمینه حادثه دانشگاه علوم تحقیقات ادامه دارد و روز گذشته حادثه توسط بازپرس از رئیس دانشگاه و دو معاون وی بررسی شده است.

وی افزود: رئیس دانشگاه که از شهریور ماه این پست را برعهده گرفته از آن دارد که در حوزه‌های نظارتی آن طور که باید فرآیند منظمی پیش بینی نشده بود و همانطور که در خبرها اعلام شد چند تن از مدیران نیز عزل شده اند.

دادستان تهران گفت: از اینکه دانشگاه آزاد به این موضوع ورود کرده است تشکر می کنم در تحقیقات قضایی که امروز ادامه پیدا خواهد کرد دو نفر از افراد دانشگاه آزاد که روز حادثه دستگیر شده و در بازداشت هستند از پلیس درخواست شده تا تا شنبه گزارش خود را به ما بدهد به دلیل اینکه این حادثه ممکن است چند علت داشته باشد و باید تحقیقات محیطی و اظهارات مصدومین تکیه کرد.

دولت آبادی گفت: نقص فنی اتومبیل، نداشتن معاینه فنی، سن زیاد اتومبیل، همچنین جاده ای که کمتر به آن توجه شده است از جمله عوامل بروز این حادثه بوده است.

دادستان تهران افزود: در جاده هایی که باشید همراه است گاردریل و علامت های هشدار دهنده برای راننده ها لازم است  این کار باید توسط دانشگاه صورت می‌گرفت این نکته قابل تاکید است که حوادث فرعی وارد این پرونده نمی شود رسانه‌ها به مسائل مختلفی در مورد دانشگاه آزاد پرداختند آنچه که امروز مورد تاکید ما است نقش جاده و مسئولین دانشگاه آزاد در زمینه فراهم کردن امکانات پیشگیرانه و نظارتی است.

وی گفت: کارشناسان حرفه‌ای و مجربی توسط دادستانی تعیین شده‌اند و پلیس مجوز خواسته تا در حوزه های محیطی اقدامات جداگانه ای را انجام دهد در تحقیقات پیشرفت خوبی در حال انجام است و امروز تحقیقات ادامه خواهد یافت.

بررسی ادعای اتفاق مشابه حادثه علوم تحقیقات

دادستان تهران افزود: تحقیقات ما در خصوص شرکتی که حمل و نقل دانشجویان را برعهده داشته نیست آغاز شده است. تصمیم گیری ما در هیجان انجام نخواهد شد و این تصمیمات باید دقیق باشد تا حق کسی ضایع نشود.

وی گفت: ادعای اینکه اعلام کرده‌اند که در روزهای گذشته نیز اتفاق مصاحبه مشابهی رخ داده توسط بازپرسی در حال بررسی است. پیمانکار مسئول حمل و نقل دانشگاه آزاد بازداشت شده‌اند و همچنین فردی که مسئول نظارت مستقیم بوده در حال شناسایی و ظرف یکی دو روز آینده به دادستانی فراخوانده خواهد شد.

دولت آبادی ادامه داد: تعداد مصدومین ۱۰ نفر گزارش شده و با تمام افرادی که توانایی صحبت کردن داشته‌اند صحبت انجام شده است.

وی با بیان اینکه ما نباید این هجمه ها را تنها متوجه دانشگاه آزاد کنیم گفت: ما حوادث زیادی در سال های گذشته داشته ایم متاسفانه  شروع می شود و رسانه‌ها افرادی را محکوم می‌کند باید از این حادثه به عنوان یک فرصت ایمن سازی استفاده کرد جان شهروندان و سلامت آنها برای نظام اسلامی کاملا اهمیت دارد.

دولت ابادی افزود: پیشگیری مسئله ملی در کشور است نباید به آن به صورت بخشی نگاه کرد در حادثه پلاسکو نیز همین موج رسانه‌ای ایجاد شد و عده ای اعلام کردند که بسیاری از ساختمان ها فرسوده است و پس از گذشت مدت زمانی این موج فرو نشست.

وی افزود: دادستانی  به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و دستگاه‌ها وظیفه ذاتی دارند که راه های ایمنی را فراهم کند و اگر می بینند که ساختمان زیاد است یا برق آن مشکل دارد نباید اجازه دهند که این گونه حوادث رخ دهد.

نظارت بر بخش خصوصی بر عهده بخش دولتی است

دادستان تهران ادامه داد: باید تصمیم بگیرید در حوزه‌های مختلف خدمت‌رسانی به مردم و زیرمجموعه‌های آن نقص ها را برطرف کرد و واگذاری خدمات به دستگاه های خصوصی رافع مسئولیت مدنی و کیفری مسئولان دولتی نخواهد بود و این هشدار را باید جدی بگیرند نظارت بر بخش خصوصی بر عهده دستگاه های دولتی است.

وی با بیان اینکه این گونه مسائل نباید سیاسی شود گفت: هر کسی که سلامت و امنیت شهروندان را از هر گروه به خطر انداخت از گروه‌های نظامی باید آن را به عنوان اصل مردمی در منظر مسئولین جا بیندازیم که مسئولیت حفاظت حمایت و نظارت و تامین امنیت شهروندان را دارند و اگر این کار عمومیت پیدا کند رسانه ها به آن توجه کنند و کار را به دستگاهی متوجه کنند اشتباه است.

دولت آبادی گفت: ما پرونده تصادفی داریم که افرادی به طور مستقیم یا غیر مستقیم در این حادثه نقش داشته اند به آن خواهیم پرداخت و علل آن را بررسی می‌کنیم و امیدواریم به زودی و در کمترین فرصت با دقت و سرعت این کار انجام شود.

نوع رفتار هنرپیشه‌های تئاتر بینوایان مناسب نیست

وی در خصوص تئاتر بینوایان گفت: حوزه فرهنگ اقدامات بیشتر متوجه دستگاه‌ها است و دادستانی در هنگام وقوع جرم باید ورود کند یا اینکه در مسائل پیشگیرانه تذکر دهد ما تا کنون دو بار در طی هفته گذشته خصوص اجرای تئاتر اعلام اخطار کرده‌ایم از تئاتر بازدید شده و گزارشات مکتوب به ما رسیده است و اعلام شده که حجاب وضع مناسبی ندارد و نوع تئاتر پرچم کشور فرانسه در آن برافراشته شده است کشوری که در آن آشوب است و در آن اعتراض جدی وجود دارد این پرچم را برافراشته می کنند.

دولت آبادی گفت: خاک این کشور ایران است و هتل آن تهران است نوع رفتار هنرپیشه ها مناسب نبوده است و گزارشات کتبی برای وزیر ارشاد ارسال شده است اگر می خواستیم به وظیفه ذاتی عمل کنیم تئاتر را باید جمع می‌کردیم اما این موضوع را به وزیر ارشاد و وزیر کشور انعکاس داده ایم و این دستگاهها باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

وی افزود: پس از ارائه دو نامه تنها صدور یک اطلاعیه را دیدیم و تیم‌های ما اعلام کردند که وضعیت کمی بهتر شده و نواقص برگزیده برطرف نشده است.

وی با بیان اینکه دادستانی مخالفت با تئاتر موسیقی سینما نیست گفت: دستگاه‌های مختلف باید این موضوع را مدیریت کند وقتی گروهی بدون توجه به معیارهای اسلامی تئاتر را برگزار می کند امیدواریم صدای ما را بشنود دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه همکاری کنند تا به مشکلات بدون توقیف حل شود، اقدامات فرهنگی وقتی جواب می‌دهد که دستگاه‌ها وظیفه خود عمل کند.

لزوم مدیریت موسیقی‌های خیابانی

دولت آبادی تصریح کرد: در مورد فیلم های سینمایی مسائل کنسرت ها و تئاتر و موسیقی هایی که بعضا در خیابان‌ها نواخته می شود از وزارت ارشاد خواستیم این ها را مدیریت کند تا دستگاه‌های پلیس و دادستانی مجبور به فرود نشوند.

وی افزود: رقص بازیگران مربوط به دو سال قبل است و مربوط به حال حاضر نیست و زیبنده هنرمندی نیست که فیلم آن ها منتشر شود، فضای مجازی لجام‌گسیخته است و هر کسی هر کاری که می‌خواهد انجام میدهد و امیدواریم این هنرمندان فیلمهای خود را پاک کند پرونده مستقیم تشکیل نشده است.

دولت آبادی با بیان اینکه ما هیچ گونه پیش داوری سیاسی بر روی مسائل فرهنگی نداریم گفت: در این زمینه دغدغه داریم و مردم متدین این درخواست را از ما دارد که چرا این گونه برنامه ها اجرا می شود.

صدور احکام جدید در آینده

دادستان تهران افزود: بخش مبارزه با مفاسد جدی است و عزم سه قوه جذم است و احکام جدید حتماً در راه است، قبلا به مفسدین هشدار داده‌ایم که توجه نکردند. قوه قضاییه به عنوان ضامن اصلی عدالت در این قضیه کار خود را آغاز کرده و علاوه بر وظایفی که انجام می دهد در این کار نیز ورود جدی کرده است و مطمئن باشید در زمینه با فساد به عنوان یک مطالبه ملی اقدام می‌کنیم. پرونده های بسیار مهمی در دادستانی مفتوح است که به حکم منجر خواهد شد.

انتهای پیام/منبع: فارس