کد خبر : 59602

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی پیرامون حضور نظامی فرانسه در خاک سوریه و با استناد به نتیجه تحقیقات خود اعلام کرد که به موازات گسترش حضور نظامی فرانسه در خاک سوریه از ماه مارس به بعد، تعداد پایگاههای نظامی این کشور در سوریه از ۵ پایگاه به […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی پیرامون حضور نظامی فرانسه در خاک سوریه و با استناد به نتیجه تحقیقات خود اعلام کرد که به موازات گسترش حضور نظامی فرانسه در خاک سوریه از ماه مارس به بعد، تعداد پایگاههای نظامی این کشور در سوریه از ۵ پایگاه به ۹ پایگاه افزایش یافته که این پایگاهها بطور پراکنده در شمال سوریه قرار دارند.

در ادامه این گزارش آمده است که با خروج نظامیان آمریکایی که اداره این پایگاههای نظامی فرانسه را برعهده داشتند، مقامات پاریس دیگر قادر به دفاع از کُردهای سوریه نیستند.

خبرگزاری آناتولی در گزارش خود می افزاید که دست کم چهار پایگاه نظامی فرانسه در شمال سوریه توسط نیروهای آمریکا اداره می شوند. از آنجا که فرانسه صرفاً با تکیه بر پشتیبانی نیروهای نظامی آمریکا یا شبه نظامیان وابسته به «یگانهای مدافع خلق» سوریه «تحرک یکانهای خود را تضمین می کند»، پنج پایگاه دیگر این کشور نیز در معرض خطر و آسیب قرار می گیرند.

در ادامه این گزارش آمده است: «تحت شرایط کنونی، به نظر نمی رسد فرانسه قادر باشد با پر کردن خلائی که در پی خروج نظامیان آمریکا از سوریه ایجاد شده، سطح مشابهی از حمایت را از ی.پ.گ/ پ.ک.ک بعمل آورد».

در شرایطی که ائتلاف ادعایی آمریکا علیه داعش در سوریه در عملیاتهای زمینی خود به شبه نظامیان کُرد وابسته بوده، آنکارا یگانهای مدافع خلق را دنباله رو پ ک ک می داند؛ گروهی که از سوی ترکیه یک سازمان تروریستی قلمداد شده و به اجرای حملات تروریستی در داخل خاک این کشور متهم شده است.

گفتنی است که فرانسه با اعلام اینکه تنها حدود ۱۱۰۰ نیروی نظامی فعال در منطقه خاورمیانه دارد، در عملیاتهای خود در خاک سوریه مرموز و مخفیانه عمل کرده است. با این حال، شمار دقیق نیروهای فرانسوی مستقر در فرانسه هنوز افشا نشده است.

لازم به ذکر است روز ۱۹ دسامبر سال جاری، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود را برای خروج نیروهای نظامی آمریکا (حدود ۲۰۰۰ تن) از سوریه اعلام کرد. بنابر گزارشها، خروج نظامیان آمریکا از این کشور بین دو تا سه ماه به طول می انجامد. طبق گزارش این رسانه ترکیه ای، تاکنون نیروهای نظامی آمریکا تنها از یک پایگاه نظامی در شمال شرقی سوریه خارج شده اند.منبع: مهر