کد خبر : 59464

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– محمد فاطمی زاده: تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه و افغانستان واکنش های بسیاری را در پی داشته است از جمله این واکنش ها استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده بود که  در پی اعلام این خبر از سوی ترامپ صورت گرفت؛ […]خبرگزاری مهر، گروه بین المللمحمد فاطمی زاده: تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه و افغانستان واکنش های بسیاری را در پی داشته است از جمله این واکنش ها استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده بود که  در پی اعلام این خبر از سوی ترامپ صورت گرفت؛ اما خروج نیروهای آمریکایی از سوریه می تواند پیامدهای بسیاری برای منطقه در بر داشته باشد.

بر همین اساس خبرنگار مهر برای بررسی بیشتر این موضوع و ابعاد آن با «محمد ماهر موقع» نماینده پارلمان سوریه گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*به نظر شما دلیل اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و منطقه توسط ترامپ رئیس جمهور این کشور چیست؟

عقب نشینی آمریکایی از سوریه یا افغانستان و یا هر منطقه مورد تنازع در جهان حاکی از آن است که دولت ترامپ تلاش می کند وسایل و شیوه های جدیدی را در پیش گیرد تا علاوه بر کسب رضایت جریان های داخل آمریکا، در میان مردم این کشور نیز اقبالی به سیاست های خود ایجاد کنداین عقب نشینی در وهله نخست نشانگر شکست پروژه ای است که آمریکا و متحدان اروپایی آن برای تجزیه منطقه به بخش های فرقه ای و مذهبی درگیر باهم در دستور کار داشته و برای محقق کردنش تلاش کردند.

علت شکست این پروژه تجزیه طلبی، پیروزی های سوریه بود که موجب درهم شکستن ابزارهای این پروژه یعنی گروه های تروریستی با هر اسمی از داعش و جبهه النصره گرفته تا گروه های تکفیری وهابی جنایتکار شد.

همچنین باید به این مورد، وحدت محور مقاومت را هم افزود که تجلی آن در حمایت کشور دوستمان ایران و گروه های مقاومت عراقی و حزب الله لبنان از دولت و مردم سوریه در مبارزه با تروریست ها بود.

این تروریست ها از کشورهای جهان به سوریه آمده بودند تا پروژه غربی ها برای تجزیه منطقه و هدف قرار دادن قدرت های آزادی بخش آن را که به دنبال آزادسازی فلسطین و بازپس گیری قدس به عنوان شهری مقدس و پایتخت فلسطین بودند، اجرا کنند.

از سوی دیگر  عقب نشینی آمریکا از سوریه یا افغانستان و یا هر منطقه مورد تنازع در جهان حاکی از آن است که دولت ترامپ تلاش می کند وسایل و شیوه های جدیدی را در پیش گیرد تا علاوه بر کسب رضایت جریان های داخل آمریکا، در میان مردم این کشور نیز اقبالی به سیاست های خود ایجاد کند و بدین صورت شرایط را برای پیروزی در انتخابات پیش رو فراهم نماید؛ به ویژه اینکه جریان های داخلی آمریکا با ورود این کشور به جنگ های خارجی و افزایش رنج های مردم آمریکا مخالف هستند.

*به صورت کلی سیاست های ترامپ در قبال منطقه به ویژه سوریه طی مدت روی کارآمدنش را چگونه تحلیل می کنید؟ آیا وی فقط از منظر اقتصادی و هزینه های موجود برای آمریکا به این مسائل نگاه می کند یا اهداف دیگری پشت پرده دارد؟

ترامپ به هزینه حضور نظامیان خود در منطقه فکر نمی کند. زیرا این هزینه را پیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی ها پرداخت کرده اند. سعودی ها هزینه تمام جنگهای منطقه را متقبل می شوند.

خروج نظامیان آمریکایی نیز دلیلی برای شکست سیاست های این کشور به ویژه پس از افزایش قدرت محور مقاومت ممتد از ایران تا عراق و سوریه و فلسطین و یمن و هر نقطه ای که شایستگی خود را در برابر سلطه آمریکا و صهیونیست ها و پیروان آنها در منطقه نشان داده است، می باشد.

پیروان آمریکا و صهیونیست ها در منطقه، نقشی منفی را علیه ملت های خود و منافع شان از طریق توطئه و حرکت در راستای پروژه تجزیه منطقه و خدمت به رژیم صهیونیستی ایفا کرده اند.

*پس از اعلام تصمیم خروج آمریکا از سوریه، صهیونیست ها و مقامات اسرائیل، ایران را به تشدید حملات در سوریه تهدید کردند. این موضوع تا چقدر امکان تحقق دارد؟

در داخل اسرائیل، ترس و نگرانی از افزایش قدرت مواجهه فلسطینی ها با سیاست های دولت اسرائیل وجود داردمعتقدم که رژیم صهیونیستی با توجه به تغییرات منطقه و افزایش قدرت محور مقاومت، قادر به ماجراجویی نیست. زیرا این ماجراجویی ها احتمالا وجود صهیونیست ها را در منطقه ما تهدید خواهد کرد.

تهدیدات نتانیاهو نیز با اهداف داخلی مطرح می شود. به این دلیل که در داخل اسرائیل، ترس و نگرانی از افزایش قدرت مواجهه فلسطینی ها با سیاست های دولت اسرائیل وجود دارد.

قدرت فلسطینی ها در غزه و کرانه باختری افزایش یافته و شهروندان فلسطینی همگی با پروژه هایی که در صدد نابودی مسأله فلسطین و لغو حق بازگشت و برپایی کشور فلسطین به پایتختی قدس شریف است، مخالفند.

*نقش ائتلاف میان روسیه، ایران و سوریه را در عرصه سیاسی و فشار بر آمریکا چگونه ارزیابی می کنید؟

ما در سوریه معتقد نیستیم که ترکیه فشاری بر آمریکا وارد کرده است بلکه مطمئنیم آنکارا جایگزین واشنگتن محسوب می شود منتها روش جدیدی برای اجرای بقیه پروژه آنها داردائتلاف موجود در منطقه ناشی از پیروزی سوریه و پایبندی مردم و ارتش و دولت و حکمت و صلابت و امانتداری بشار اسد رئیس جمهور سوریه و ایستادگی وی در برابر فشارها و پیشنهادات است و همین موضوع نیز موجب شده ائتلاف میان روسیه و ایران و سوریه در برابر پروژه حمله به سوریه ایجاد گردد.

همین امر نیز موجب عقب نشینی آمریکا و کشورهای اروپایی در برابر محور مقاومت و پیروزی های آن شده است. در خصوص حقیقت نقش ترکیه نیز باید توجه داشت که این کشور علیه سوریه توطئه کرده و در کشتار سوری ها و چپاول ثروت های سوریه و تسهیل عبور و مرور تروریست ها و انتقال تسلیحات به داخل سوریه مشارکت داشته است.

ما در سوریه معتقد نیستیم که ترکیه فشاری بر آمریکا وارد کرده است بلکه مطمئنیم آنکارا جایگزین واشنگتن محسوب می شود منتها روش جدیدی برای اجرای بقیه پروژه آنها دارد. زیرا پیروزی سوری ها موجب اسقاط این پروژه و ناامیدی رویاهای اردوغان برای خلافت بر مسلمین شد.

ائتلاف روسیه، سوریه و ایران به همراه نیروهای مقاومت در عراق و لبنان و فلسطین و یمن و نیروهای آزادی بخش در جهان همگی فشاری واقعی در برابر سیاست های برتری جویی آمریکایی ها نه فقط در منطقه ما بلکه در تمام جهان وارد آورد.

*توان نظامی ارتش سوریه طی سال های اخیر تاچه میزان پیشرفت و افزایش داشته است؟ آیا نیروهای سوری آماده درگیری و نبرد با صهیونیست ها برای بازپس گیری جولان هستند؟

ارتش سوریه بیش از پیش برای آزادسازی جولان آماده شده است و این کار را بعد از آزادسازی تمام خاک سوریه از لوث تروریست ها و اشغالگران انجام خواهد دادبلاشک ارتش سوریه طی ۸ سال جنگ با تروریست ها توان نظامی و رزمی بالایی کسب کرده است. زیرا این تروریست ها از سوی آمریکا، کشورهای غربی، برخی کشورهای منطقه و متاسفانه عربی حمایت های گسترده اطلاعاتی، لجستیکی و مالی می شدند.

علیرغم خانمان سوز و سخت بودن این جنگ و سطح قدرت های شرکت کننده در آن به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، ارتش قهرمان سوریه توانایی اسطوره ای خود در مقابله با این قدرت ها را اثبات و تجربه های نظامی و تاکتیکی پیشرفته ای کسب کرد. همین امر نیز موجب شد بسیاری از گروه های متخصص بین المللی، ارتش سوریه را در رده ارتش های پیشرفته جهان به حساب آورند.

همچنین تحلیل هایی که رسانه های صهیونیستی درباره گسترش و تقویت قدرت های ارتش سوریه سوریه ارائه می دهند، گواه بر این مطلب است. زیرا صهیونیست ها به دنبال نابودی ارتش سوریه بودند و اسرائیل از طریق گروه های تروریستی مسلح برای این هدف تلاش کرد.

مجموعه این عوامل موید این موضوع است که ارتش سوریه بیش از پیش برای آزادسازی جولان آماده شده است و این کار را بعد از آزادسازی تمام خاک سوریه از لوث تروریست ها و اشغالگران انجام خواهد داد. همین امر نیز موجب نگرانی صهیونیست ها از پیروزی های سوریه و محور مقاومت در تمام منطقه شده است.منبع: مهر