کد خبر : 58356

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری گزارش کردند که روسیه امروز (شنبه) دهها فروند جنگنده «سوخو-۲۷» و «سوخو-۳۰» را در شبه‌جزیره کریمه مستقر کرده است. بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت دفاع روسیه این تعداد جنگنده را در جریان افزایش تنش‌ها با اوکراین و به منظور تقویت نیروی هوایی خود در این منطقه […]


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری گزارش کردند که روسیه امروز (شنبه) دهها فروند جنگنده «سوخو-۲۷» و «سوخو-۳۰» را در شبه‌جزیره کریمه مستقر کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت دفاع روسیه این تعداد جنگنده را در جریان افزایش تنش‌ها با اوکراین و به منظور تقویت نیروی هوایی خود در این منطقه مستقر کرده است.

یک شاهد عینی به رویترز اطلاع داد شاهد فرود این جنگنده‌ها در پایگاه هوایی «بلبک» در کریمه بوده است.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اخیرا هشدار داده بود که «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین در حال توطئه برای انجام یک حمله تحریک‌آمیز علیه شبه‌جزیره کریمه پیش از پایان سال جاری میلادی است.

اخیرا تنش‌ها میان کی‌یف و مسکو بر سر تنگه کرچ در دریای آزُف که دریای مشترک میان دو کشور است بالا گرفته است. تنش‌ها میان دو کشور پس از آن آغاز شد که چند کشتی نیروی دریایی اوکراین که از دریای «آزُف» که دریای مشترک میان روسیه و اوکراین است سفری را به سمت بندر کرچ در کریمه آغاز کردند اما پیش از عبور از تنگه کرچ که جزء آبهای منطقه‌ای روسیه به شمار می‌رود، به گارد ساحلی روسیه اعلام نکردند که قصد عبور از این منطقه را دارند.

همین مسئله باعث شد تا به محض عبور این ناوها از مرز دریایی روسیه، و پس از آنکه این کشتی‌ها هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه را نادیده گرفتند، تبادل آتش میان دو طرف آغاز شود و نیروهای امنیتی روسیه نیز در نهایت سه کشتی اوکراین را توقیف کرده و آنها را به همراه خدمه‌شان تا بندر کرچ همراهی کردند.

مسکو این اقدام نیروی دریایی اوکراین را اقدامی تحریک آمیز خوانده و گفته که این توطئه از جانب رئیس‌جمهور اوکراین در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور طراحی شده تا بتواند اندکی بر میزان محبوبیت خود در این شرایط بیفزاید.

به دنبال توقیف کشتی‌های نیروی دریایی اوکراین در تنگه «کرچ»، رئیس‌جمهور اوکراین در بخش‌هایی از این کشور حکومت نظامی اعلام کرد که این وضعیت تا پایان ماه دسامبر برقرار خواهد بود. علاوه بر این، اخیرا روند لغو پیمان دوستی میان روسیه و اوکراین از جانب کی‌یف نیز شدت گرفته بود تا اینکه در نهایت دو هفته پیش، دولت اوکراین رسما خروج خود از این پیمان را اعلام کرد.

انتهای پیام/.منبع: فارس