کد خبر : 58362

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه کویت امروز شنبه از قطعنامه شماره ۲۴۵۱ شورای امنیت درباره یمن و حمایت از توافق طرف‌های یمنی در استکهلم، استقبال کرد. یک مسئول وزارت خارجه کویت امروز گفت که «اجماع شورای امنیت برای صدور قطعنامه مذکور بیانگر حمایت جامعه جهانی از دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای پایان […]


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه کویت امروز شنبه از قطعنامه شماره ۲۴۵۱ شورای امنیت درباره یمن و حمایت از توافق طرف‌های یمنی در استکهلم، استقبال کرد.

یک مسئول وزارت خارجه کویت امروز گفت که «اجماع شورای امنیت برای صدور قطعنامه مذکور بیانگر حمایت جامعه جهانی از دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به بحران موجود در یمن است.»

طبق گزارش خبرگزاری کویت (کونا)، این مسئول کویتی ابراز امیدواری کرد که طرف‌های یمنی به توافقات استکهلم پایبند باشند و شورای امنیت نیز این موضع و روحیه حاکم بر جلسه روز گذشته را حفظ نماید تا جامعه جهانی به بحران یمن و درد و رنج ملت آن پایان دهد.

گروه‌های یمنی بعد از یک هفته گفت‌وگو زیر نظر سازمان ملل، پنجشنبه دو هفته گذشته در استکهلم سوئد اعلام کردند به توافقی برای آتش‌بس در شهر بندری الحدیده دست پیدا کرده‌اند. این توافق از بامداد سه‌شنبه اجرایی شد. 

به موجب قطعنامه‌ای که روز جمعه در شورای امنیت به تصویب رسید «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل اجازه می‌دهد تیمی را برای تسهیل اجرای توافق استکهلم و نظارت بر آن مستقر کند.

این قطعنامه به علاوه توافق استکهلم را تأیید کرده و از گوترش می‌خواهد در اسرع وقت پیشنهاداتی را برای حمایت کامل سازمان ملل از این آتش‌بس ارائه کند. این قطعنامه به وضعیت سخت انسانی در یمن هم اشاره کرده و از تلاش‌های سازمان ملل برای ایجاد یک روند سیاسی فراگیر حمایت می‌کند.

یمن از سال ۱۳۹۴ هدف حمله نظامی عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی متحد ریاض در قالب «ائتلاف عربی» قرار گرفته است. این ائتلاف از حمایت سیاسی، تسلیحاتی و لجستیک آمریکا، انلگیس و فرانسه برخوردار است. 

طبق گزارش‌های قبلی سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) از زمان حمله عربستان در مارس ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر از جمله ۲۲۰۰ کودک در یمن کشته شده‌اند اما روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست ۲۰۱۸ نوشت که آمار کشته‌ها از ۵۰ هزار نفر فراتر رفته است.

انتهای پیام/منبع: فارس