کد خبر : 59089

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، ازبکستان و قرقیزستان گذرگاه مرزی «آق تاش» و «بیرلشگان» را که ۵ سال بسته بود، باز کردند. توافق در مورد از سرگیری فعالیت این گذرگاه مرزی در چارچوب مذاکرات «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان و «محمدقالی ابوالقاضی‌اف» نخست وزیر قرقیزستان که در دومین نشست شورای روسای استان‌های […]


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، ازبکستان و قرقیزستان گذرگاه مرزی «آق تاش» و «بیرلشگان» را که ۵ سال بسته بود، باز کردند.

توافق در مورد از سرگیری فعالیت این گذرگاه مرزی در چارچوب مذاکرات «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان و «محمدقالی ابوالقاضی‌اف» نخست وزیر قرقیزستان که در دومین نشست شورای روسای استان‌های مرزی ۲ کشور برگزار شد، حاصل شده است.

گذرگاه مرزی آق تاش در مرزهای دولتی ازبکستان و قرقیزستان واقع است و «باراک» را با ناحیه «قره سوی» استان «اوش» متصل می‌کند.

گذرگاه آق تاش تردد روستاییان باراک قرقیزستان را از بهار سال ۲۰۱۳ میلادی به طور موقت متوقف کرده بود.  

پیش از این شهروندان باراک ناچار به خاک اصلی قرقیزستان از طریق گذرگاه مرزی «قیزیل قیه اتودوروژنی» عبور می‌کردند که حدود ۱۵۰ کیلومتر فاصله داشت.

آنان برای رسیدن به شهر اوش باید ۳۰۰ کیلومتر را طی می‌کردند اما اکنون از طریق گذرگاه مرزی آق تاش برای رسیدن به خاک اصلی قرقیزستان فقط یک کیلومتر راه می‌روند.  

هم اکنون ازبکستان و قرقیزستان در زمینه‌های مختلف به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی بیش از پیش همکاری می‌کنند.

در حال حاضر در ازبکستان ۵۷ شرکت با مشارکت سرمایه گذاران قرقیزستانی از جمله ۴ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه گذاران قرقیزی در زمینه‌های تولید مصالح ساختمانی، شیرینی‌جات و کفش، خرده فروشی، مواد غذایی، فعالیت تبلیغاتی، خدمات حمل و نقلی فعالیت می‌کنند.

در قلمرو قرقیزستان با مشارکت شهروندان ازبکستان ۵۱ شرکت مشترک ایجاد شده است.

مبادلات بازرگانی بین ازبکستان و قرقیزستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۵۹ میلیون دلار رسیده است.

قرقیزستان استقلال این کشور را در تاریخ ۲۹ سپتامبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۶ فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/حمنبع: فارس