کد خبر : 59168

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با ابراز تأسف از اینکه برخی مسئولان مرکزنشین تنها مسائل استانی خود را هدف قرار می‌دهند، گفت: اصل انتقال آب با اهداف و آرمان‌های انقلاب و عدالت اجتماعی سازگاری نداشته و تنها راه احقاق حقوق مردم خوزستان همدلی، وحدت و همگرایی است.

به گزارش پایگاه خبری خوز ۲۴ نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در نشست خبری چهارشنبه (۴ دی ماه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه خوزستان گلوگاه و قلب تپنده ایران است، بیان کرد: انتقال آب استان یک سیاست غلط بوده و : اگر بخواهند این انتقال آب را توسعه دهند، قطعا استان آسیب خواهد دید و جلگه خوزستان به یک بیابان تبدیل خواهد شد.

 

آیت الله حیدری با اظهار اینکه ۲ میلیارد و ۸۰۶ میلیون متر مکعب از سرشاخه رودهای خوزستان به استان‌های دیگر منتقل می‌شود، عنوان کرد: حجم آب انتقالی به استان های مرکزی ۱۰ برابر آب مورد نیاز برای شرب بوده و باید یادآور شد که برای مصارف صنعتی، کشاورزی و فضای سبز به‌کار می‌رود.

 

وی سرانه فضای سبز کشور را ۱۱٫۵ متر مربع عنوان کرد و افزود: سرانه فضای سبز در اصفهان ۲۸ متر مربع بوده که قصد افزایش این مقدار به ۳۲ متر مربع دارند; این افزایش میزان فضای سبز نشان دهنده عدم نیاز اصفهان به آب شرب است.

 

حیدری انتقال آب شرب به فلات مرکزی را عقلانی دانست و گفت: پروژه‌های بهره‌برداری شده یا درحال تکمیل طرح های انتقال آب، به استان آسیب زده و زندگی مردم را با چالش مواجه کرده است.

 

وی بر لغو مصوبات وزارت نیرو در جهت اجرای پروژه‌های انتقال آب تأکید و اظهار کرد: در ماده ۲۳ برنامه ششم توسعه، قانون‌گذاران به صراحت بر ممنوعیت هرگونه انتقال آب بین حوزه‌ای تأکید داشته اند.

 

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اعتراض نمایندگان خوزستان به نطق رئیس جمهور را منطقی دانست و بیان کرد: نمایندگان خوزستان در دیدار با رئیس مجلس، بر تعهد رئیس جمهور مبنی بر عدم اجرای پروژه‌های انتقال آب کارون، هشدار داده بودند.

 

حیدری تشریح کرد: رئیس مجلس در نشست مشترک با نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری متعهد شد علاوه بر توقف انتقال آب‌های خوزستان به فلات مرکزی، مسئله انتقال صنایع آب بر به سواحل خلیج فارس را پیگیری کند.

 

وی با بیان اینکه استان‌های چهارمحال و بختیاری،ایلام، لرستان و کهگیلویه و بویر احمد از پروژه های انتقال آب تحت تأثیر قرار می گیرند، اظهار کرد: خوزستان بزرگترین قربانی این طرح‌ها بوده و حدود سه میلیون نخل در جنوب این استان به دلیل شوری و کمبود آب، خشک شده اند.

 

امام جمعه موقت اهواز تصریح کرد: کاهش بیست درصدی محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر و کاهش ۴۰ درصدی تولید محصولات نیشکر در سال جاری را از دیگر معضلات و مشکلات حاصل از انتقال آب است.

 

وی با اشاره به خشک شدن بخش‌های زیادی از تالاب ها، اظهار کرد: ۵۰ درصد مسئله افزایش کانون‌های ریزگرد در خوزستان مربوط به خشکی مراتع بوده و همچنین خشکی ۳۰ تا ۳۵ درصدی مزارع بخش کشاورزی و خشکی ۱۲ تا ۱۴ درصدی تالاب ها از آثار مخرب اجرای این طرح ها است.

 

آیت الله حیدری افزایش بیکاری در خوزستان را یکی دیگر از مشکلات بوجود امده توسط اجرای طرح‌های انتقال آب دانست و افزود: با توجه به آمارهای گزارش شده، نرخ بیکاری در خوزستان دو برابر میانگین کشوری بوده که علاوه بر جنگ تحمیلی، طرح‌های انتقال آب در تشدید این مسئله بی تأثیر نبوده است.

 

وی تشریح کرد: طرح توصیه شده مقام معظم رهبری مبنی بر احیای ۲ میلیون هکتار از اراضی خوزستان به تدریج توسط مسؤولان به ۵۵۰ هزار هکتار تنزل یافت، به طوری که اجرای فاز دوم آن نیز با مشکل تأمین آب مواجه شده است.

 

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تونل کوهرنگ ۳ تکمیل نشده است، گفت: ۵۰ میلیون مترمکعب آب‌ سرشاخه‌های کارون را با موتور پمپ منتقل کرده اند و در جلسه با مدیران عالی رتبه دولتی که این موضوع مطرح شد هیچ کدام آن را نفی نکرده و حقایق و مستندات موجود در زمینه انتقال غیر قانونی آب توسط کمیته حقیقت یاب شورای عالی امنیت ملی تأیید شده است.

 

وی با انتقاد از عملکرد دولت یازدهم مبنی بر اجرای طرح های غیرکارشناسی، تصریح کرد: در دولت یازدهم مجوز محیط زیستی برای طرح‌های انتقال آب صادر شده که از جمله آن می توان طرح سولکان برای انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به باغات پسته یک شرکت خصوصی در رفسنجان را نام برد و این در حالی است که برای تامین آب شرب آبادان و خرمشهر ۹۰ میلیون مترمکعب در سال نیاز است.

 

وی مصاحبه رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های انتقال آب را نوعی دور زدن قانون دانست و گفت: برخی مسئولان مرکزنشین تنها مسائل استانی خود را هدف قرار می‌دهند; اصل انتقال آب با اهداف و آرمان‌های انقلاب و عدالت اجتماعی سازگاری ندارد.

 

آیت الله حیدری در پایان گفت: دفاع از حقوق مردم خوزستان نیازمند وحدت، انسجام، همدلی و همگرایی در برابر خطرات ناشی از این انتقال است.