کد خبر : 57805

به گزارش خبرگزاری مهر، «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای که با صدای آمریکا داشت در اظهاراتی واهی مدعی شد: برجام معیارهای به اندازه کافی محکمی را وضع نکرد. با این حال، ایران باز هم نسبت به شورای امنیت سازمان ملل بی‌اعتنا است و از توقف آزمایش و گسترش موشک‌های بالستیک، سرپیچی […]به گزارش خبرگزاری مهر، «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای که با صدای آمریکا داشت در اظهاراتی واهی مدعی شد: برجام معیارهای به اندازه کافی محکمی را وضع نکرد. با این حال، ایران باز هم نسبت به شورای امنیت سازمان ملل بی‌اعتنا است و از توقف آزمایش و گسترش موشک‌های بالستیک، سرپیچی می‌کند. هیچ یک از اعضای شورای امنیت خواهان ادامه آزمایش و توسعه موشکی ایران نیست.

هوک در این باره مدعی شد: برجام تلاشی از سوی آمریکا و کشورهای دیگر، و به نوعی یک قمار و اقدامی از سر حسن نیت از سوی دولت اوباما بود تا ببینند آیا با برداشتن تحریمها، ایران فعالیت‌های خود را تعدیل خواهد کرد. این بهترین فرصت برای ایران بود تا با آمریکا رابطه بهتری داشته باشد.

وی همچنین انزوای آمریکا را اغراقی رسانه‌ای خواند و مدعی شد به استثنای برجام، اروپا، چین و روسیه ارزیابی مشابهی از تهدید موجود دارند.

هوک همچنین از روند اعمال تحریم‌های ضدایرانی ابراز رضایت کرده و مدعی شد: کشورهای جهان واردات نفت خام از ایران را به میزان بیش از یک میلیون بشکه [در روز] کاهش داده اند. این معادل زیانی چندین میلیارد دلاری برای کشوری است که ۸۰ درصد درآمد خود را از صادرات نفت به دست میآورد. همچنین در زمینه تحریم‌های بانکی، دسترسی تمام بانک‌های تحت تحریم ایران به سیستم سوئیفت لغو شده است. ایران معیارهای بانکی اف ای تی اف را رعایت نمی‌کند و نمی‌خواهد که ما رد پول را پیدا کنیم. قطع دسترسی بانک‌های ایران به سیستم مالی سوئیفت مؤثر خواهد بود و مانع از تامین مالی تروریسم و انجام اقدامات بدخیم (!) این کشور خواهد شد.

وی بی آنکه به تاثیر تحریم‌ها بر زندگی شهروندان ایرانی اشاره کند، مدعی شد آمریکا بیش از دولت ایران وقت خود را صرف حمایت از منافع مردم این کشور می کند!منبع: مهر