کد خبر : 3445

به گزارش ایرنا دکتر مهدی پازوکی به عنوان موافق دولت در این مناظره اظهار کرد: تنها راه برای ایجاد اشتغال ، افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد ملی است یعنی سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در نظر بگیریم. وی افزود: برای اشتغال باید امنیت سرمایه گذاری در اقتصاد اتفاق بیفتد و با شعار امکان پذیر […]
به گزارش ایرنا دکتر مهدی پازوکی به عنوان موافق دولت در این مناظره اظهار کرد: تنها راه برای ایجاد اشتغال ، افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد ملی است یعنی سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در نظر بگیریم.
وی افزود: برای اشتغال باید امنیت سرمایه گذاری در اقتصاد اتفاق بیفتد و با شعار امکان پذیر نیست.
پازوکی ادامه داد: در دولت گذشته، به جز چند کشور، جامعه جهانی ارتباطی با ایران نداشت و ما از گردونه جهانی حذف شده بودیم.
این اقتصاد دان حامی دولت گفت: در دولت گذشته، اقتصاد کشور ربع قرن به عقب بازگشت و نرخ تورم و بیکاری افزایش یافت و بنابراین ایران برای پیشرفت راهی جز اصلاح ندارد و با تفکر تندروی در دنیا هیچ جایگاهی نداریم.
پازوکی ادامه داد: از نظر امکانات گردشگری جزء ۱۰ کشور بالقوه هستیم البته اگر تندروها اجازه دهند ، البته زمینه برای توسعه نسبی توریسم در دولت روحانی افزایش یافته است.
این اقتصاددان حامی دولت بیان کرد: ریشه فساد در اقتصاد دولتی است و هرچه اقتصاد دولتی گسترش یابد فساد بیشتر می شود بنابراین اگر زمینه برای اقتصاد خصوصی از جمله در صنعت توریسم فراهم شود شرایط بهتر می شود.
وی گفت: اگر در دنیا دشمن داریم دوستانی هم داریم به شرطی که عقلانیت بر نظام تصمیم گیری اقتصادی حاکم باشد.
ابراهیم رزاقی به عنوان اقتصاد دان منتقد دولت نیز اظهار کرد: اقتصاد در سطح خرد و کلان به اندیشه نیاز دارد آقای روحانی چهار سال است سر کار است و سرمایه هسته ای افتخارآفرین ایران را نابود کرد.
وی اظهار کرد: ۱۲ میلیون نفر بیکار هستند ، ۷۰ هزار روستای ایران به علت هجوم اقتصادی بیرونی که عامل آن روسای جمهوری هستند، از جمعیت خالی شده اند.
رزاقی بیان کرد: صنعت نفت و پتروشیمی هنوز بومی نشده است و لازمه بازگشت به خود این است که به قانون اساسی برگردیم و دولت ها از زمان آقای رفسنجانی به قانون اساسی عمل نکرده اند.
این اقتصاد دان منتقد دولت بیان کرد: مردمی کردن اقتصاد یعنی هر فردی که بخواهد کار کند امکان کار داشته باشد که باید در این خصوص به اصل ۴۳ قانون اساسی توجه کنیم.
وی اظهار کرد: افراد فقیر قربانی فساد شده اند و با وجود تهی دستی و فقر دل آنها با انقلاب است.
وی اضافه کرد: آقای روحانی نابسامانی ها و ناکارآمدی های خود در این چهار سال را با حمله به دولت گذشته توجیه می کند.
رزاقی ادامه داد: با ۲۰۰ میلیارد دلار که دست شما بود باید شغل ایجاد می کردید باید کارنامه خود را در چهار سال ارائه کنید.
وی گفت: فساد از زمان دولت سازندگی تاکنون در حال رشد شتابان است چون بین آدمهای فاسد و برخی مسولان ارتباط متقابل است و رئیس جمهوری از مدیر فاسد دفاع می کند.
رزاقی بیان کرد: اگر این فاسدان به طور موثر مجازات نشوند امکان هیچ اصلاحی در جامعه وجود نخواهد داشت.
این اقتصاد دان منتقد دولت اضافه کرد: آیا با گردشگری می توان شغل ایجاد کرد؟ یعنی نوکر و سرسپرده آنها شویم و آیا این شایسته ایران است؟
در این مناظره جمعی زیادی از دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز حضور داشتند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای شهر روز ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.
۳۰۰۴/۶۰۰۲/۶۰۱۶
خبرنگار: خاطره غفاری** انتشار دهنده سیفعلی موسی زادهSource link